Výukové programy
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava se vedle svého poslání přispět k biologické rozmanitosti věnuje aktivně i vzdělávací a výchovné činnosti v rámci EVVO.
Využijte pro zpestření a rozšíření výuky jedinečného prostředí zoo, zejména přítomnosti živých zvířat. Přítomnost živých zvířat napomáhá k vytváření pozitivních postojů dětí i dospělých ke zvířatům a k přírodě vůbec, k posílení jejich zájmu o otázky ochrany životního prostředí. Živá zvířata působí obrovskou přitažlivou silou; vidět, slyšet a cítit je má v sobě velký vzdělávací význam. Vybrat si můžete z výukových programů, soutěží, přednášek a dalších aktivit pro děti všech věkových kategorií, a to v průběhu celého roku.
Organizační pokyny pro objednávání výukových programů
- Programy je nutno objednat předem, prostřednictvím tlačítka níže (s výjimkou speciálního programu OKAP pro střední školy - viz dále).
- V případě, že máte ve třídě ukrajinské žáky, nabízíme možnost přítomnosti ukrajinského lektora na výukovém programu (nutno domluvit předem z kapacitních důvodů).
- Žáci zaplatí pouze vstup do zoo, výukové programy (jeden program na třídu) jsou zdarma. Pedagogický doprovod má volný vstup dle následujících tabulek:
Mateřské školy Základní a střední školy 8–19 dětí 1 osoba 8–29 žáků 1 osoba 20–29 dětí 2 osoby 30–44 žáků 2 osoby 30–39 dětí 3 osoby 45–59 žáků 3 osoby 40–49 dětí 4 osoby 60–74 žáků 4 osoby - Výukové programy probíhají od září do července, a to pouze v pracovní dny. V průběhu měsíce srpna výukové programy NEREALIZUJEME.
- Začátek programu je v 9:30 nebo v 11:00. Prosíme o dochvilnost, v případě zdržení většího než 15 minut nelze program uskutečnit. V době vyhrazené pro výukový program nelze s dětmi svačit a teprve poté zahájit výuku. Dochází k časovému zdržení a následné kolizi s dalšími aktivitami lektorů.
- V případě kolize výukových prostor Vás budeme kontaktovat a situaci vyřešíme.
- Program je určen pro jednu třídu (max. 30 žáků), a to stejně starých žáků. V případě různověkých žáků (např. 1.-5. třída) lze objednat pouze program Ze života zvířat, Africká zvířata a Sloni. Ve výjimečných případech lze objednat i jiný program, ale pouze po individuální dohodě a schválení lektorů zoo - kontaktujte nás na vyuka@zoo-ostrava.cz.
- Délka programu je individuální podle věku a zájmu žáků.
- Výuka probíhá dle anotace programu - v učebně zoo (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru), v pavilonech, nebo venku, a to za každého počasí.
- Programy probíhají za účasti pedagoga (pedagogů) a bez přítomnosti rodičů. Zoo Ostrava odpovídá za obsahovou a metodickou stránku výuky, zatímco pedagogický doprovod má odpovědnost za chování a bezpečnost účastníků výukového programu. Zaměstnanec zoo vedoucí výukové aktivity má právo kdykoliv ukončit výukový program v případě nevhodného chování žáků.
- Formuláře označené Šablony - vzory: pokud potřebujete smlouvu, vyberte si, který formulář je pro Vás vhodný (vždy pouze jeden), vyplňte, vytiskněte a ve dvou vyhotoveních vezměte s sebou na výukový program v případě, že si nárokujete čerpání z projektu Šablony. Musí být oznámeno při objednávání programu.
- Pro další informace volejte 778 755 832 (výukové centrum).
OBJEDNÁVEJTE ZDE >> nová rezervace
Přehled výukových programů
Programy pro děti MŠ (3-5 let)
Programy pro předškoláky (5-6 let) a 1. stupeň ZŠ
Programy pro 2. stupeň ZŠ a SŠ
Speciální programy pro SŠ a gymnázia
Programy pro děti MŠ (3-5 let)
Programy v délce cca 30-45 minut; probíhají bez přítomnosti rodičů.
BĚŽÍ LIŠKA... - program založený na písničce Běží liška k Táboru. Děti se seznámí se základními informacemi o lišce, ježkovi a zajíci. Program probíhá venku (začátek u amfiteátru zoo).
BYLO JEDNO SLŮNĚ... - seznámení s chobotnatci za pomocí preparátů a pohybových cvičení. Program probíhá v učebně (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru).
NA SKOK SE ZAJÍCEM - nejmenší děti se podrobněji seznámí se stavbou těla zajíce i se zajímavými momenty v jeho životě. V programu se postupně střídají pohybové aktivity s poslechem, dotykem i hádankami. Program probíhá v učebně (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru).
VÝŘI K DĚTEM MÍŘÍ - nejmenší děti se podrobněji seznámí s charakteristickými znaky výra velkého a významem sov v přírodě. V programu děti napodobují způsob lovu, seznámí se s hlasovými projevy výra velkého, poznají účelnost hebkého peří sov i vyvrátí několik mýtů. Program probíhá v učebně (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru).
Programy pro předškoláky (5-6 let) a 1. stupeň ZŠ
PROGRAMY PRO PŘEDŠKOLÁKY JSOU URČENY DĚTEM, JEJICHŽ VĚK JE MINIMÁLNĚ 5 LET. Programy nelze uskutečnit s mladšími dětmi.
AFRICKÁ ZVÍŘATA - seznámení s vybranými africkými zvířaty a zajímavostmi o nich. Program probíhá v pavilonu/venku (začátek u Pavilonu afrických zvířat).
CO TO ŠUSTÍ V LESE - program je vhodný především pro mladší žáky (pro předškoláky a děti 1. třídy). Program začíná pohybovou aktivitou o rostoucím stromě. Nejen listí v lese šustí - děti se seznámí s preparáty různých lesních živočichů. Hádanky je navedou k hlubšímu prozkoumání stavby těla zajíce a výra a následně odvození jejich schopností i adaptace na prostředí. Program probíhá v učebně (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru).
LES VŠEMI SMYSLY - program je vhodný především pro starší žáky 1. stupně (od 2. až 3. třídy). Prožití lesa různými smysly, seznámení s pobytovými znaky zvířat, lesními rostlinami a zvířaty. Program probíhá venku (začátek u amfiteátru zoo).
MLÁĎATA V ZOO - program je vhodný především pro mladší žáky (do 3. třídy). Poznání, že o mláďata se nemusí vždy starat jen samice a co taková péče o mláďata ve zvířecí říši obnáší. Program probíhá venku formou procházky mezi plameňáky a výukovým centrem zoo (začátky - v 9:30 u plameňáků v blízkosti vstupu do zoo, v 11:00 u výukového centra).
NA MOTÝLÍCH KŘÍDLECH - program je vhodný především pro mladší žáky (do 3. třídy). Je zaměřen na poznání života, ohrožení a ochrany motýlů hravou a zábavnou formou. V průběhu programu se děti naučí popsat stavbu těla motýla, jeho životní cyklus a to, jak ohroženým motýlům pomoci. Program probíhá v učebně (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru).
OPICE - seznámení s našimi nejbližšími příbuznými. Program probíhá v učebně (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru).
PODZIMNÍ JEŽKOVÁNÍ - hravé povídání o prvním roce v životě ježka, přípravě na přezimování, jak ježkům (ne)pomáhat. Program probíhá v učebně (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru).
SLONI - seznámení s chobotnatci, zvláštnostmi jejich těla a zajímavostmi z jejich života. Program probíhá v pavilonu/venku (začátek u pavilonu slonů).
ŠELMY V ZOO - seznámení s nejznámějšími zástupci šelem, poznání úlohy šelem v přírodě a jejich ohrožení. Program probíhá venku v okolí Pavilonu indických šelem a expozici Čitván (začátek u modelu kožatky velké).
ZE ŽIVOTA ZVÍŘAT - seznámení se s různými zástupci zvířat za pomoci mnoha názorných pomůcek a zamyšlení se nad jejich ohrožením a významem zoologických zahrad. Program probíhá v učebně (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru).
ZVÍŘATA NAŠÍ PŘÍRODY - seznámení se zástupci fauny ČR v různých typech prostředí, jejich způsobem života a příčinami ohrožení. Program probíhá v učebně (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru).
ZVÍŘECÍ JÍDELNÍČEK - objasnění významu potravního řetězce, seznámení s adaptací zvířat k přijímání potravy, seznámení s jídelníčkem zvířat v zoo. Program probíhá v učebně (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru).
Programy pro 2. stupeň ZŠ a SŠ
DOMA V EVROPĚ – seznámení se zástupci evropské fauny, s problematikou zavlečení nepůvodních druhů a ohrožením druhů původních. Představení záchranných a repatriačních projektů a zapojení Zoo Ostrava do ochrany přírody. Program probíhá v učebně (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru).
EVOLUCE - program je vhodný pro starší žáky (od 8. třídy výše): program vede žáky k pochopení základních otázek evoluce. Vysvětluje, jak evoluce probíhá a proč zřejmě probíhá. Program probíhá v učebně (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru).
OBOJŽIVELNÝ NENÍ JEN HROCH – seznámení se skupinou obojživelníků, upozornění na jejich celosvětové ohrožení a možnosti ochrany. Program probíhá v učebně (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru).
OHROŽENÁ ZVÍŘATA A VÝZNAM ZOO – pochopení významu zoologických zahrad jako míst usilujících o záchranu ohrožených druhů zvířat. Program probíhá v učebně (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru).
PESTRÁ PAPUA - program nejen o členitosti 2. největšího ostrova světa, o jeho biotopech a zvířatech, ale i o zvycích domorodých kmenů. Program probíhá v pavilonu Papua (začátek u výukového centra).
PLAZI - přispění k pozitivnímu nahlížení na plazy, zejména na některé zástupce této skupiny, novinky a zajímavosti o těchto živočiších. Program probíhá v učebně (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru).
PRIMA PRIMÁTI – seznámení s našimi nejbližšími příbuznými. Program probíhá v učebně (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru).
PUTOVÁNÍ VODY - pochopení, jak málo vody z celkového objemu na Zemi máme k dispozici a co se s ní děje po opuštění domácnosti. Program probíhá venku (začátek u restaurace Saola).
SLONÍ ŽIVOT - seznámení s chobotnatci, zvláštnostmi jejich těla a zajímavostmi z jejich života; ohrožení slonů. Program probíhá v pavilonu/venku (začátek u pavilonu slonů).
ŠELMY – seznámení se skupinou šelem a pochopení její nezastupitelné úlohy v přírodě; ohrožení šelem. Program probíhá venku v okolí Pavilonu indických šelem (začátek u modelu kožatky velké).
VÝPRAVA DO AFRIKY – seznámení se zvířaty Afriky dle vegetačních pásem, objevování černého kontinentu, ochrana. Program probíhá v učebně (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru).
VÝPRAVA DO AMERIKY – seznámení se zvířaty Severní a Jižní Ameriky, vliv evropských přistěhovalců na přírodu Severní Ameriky. Program probíhá v učebně (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru).
VÝPRAVA DO ASIE – seznámení s ohrožením oblasti s jednou z největších biodiverzit na světě – s problematikou jihovýchodní Asie. Program probíhá v učebně (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru).
VÝPRAVA DO AUSTRÁLIE – seznámení s kontinentem Austrálie a unikátností jeho fauny, problematika nepůvodních druhů. Program probíhá v učebně (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru).
Speciální programy pro SŠ a gymnázia
Některé výukové programy pro střední školy a gymnázia mohou trvat déle - až 90 minut.
ETOLOGIE - pochopení významu etologie a využití poznatků o chování zvířat v zoologických zahradách. Program probíhá venku formou prohlídky mezi vstupem do zoo a pavilonem slonů (začátky - v 9:30 u plameňáků v blízkosti vstupu do zoo, v 11:00 u pavilonu slonů).
JE LIBO ŽELVÍ POLÍVKU? - seznámení studentů s úmluvou CITES (obchodování ohroženými druhy živočichů a rostlin), pytláctvím, jak se správně chovat jako turista a spotřebitel. Program probíhá v učebně (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru).
MÁ MĚ RÁD, NEMÁ MĚ RÁD aneb Sexuální výchova u zvířat - seznámení se způsobem reprodukce vybraných druhů zvířat na příkladech zvířat chovaných v Zoo Ostrava. Program probíhá venku formou prohlídky mezi expozicí Tsavo a výběhem slonů (začátek u expozice Tsavo u zastávky Safari expresu).
ZVÍŘATA ŠETŘÍ ENERGIÍ - uvědomění si, čím vším jsou nás schopna zvířata inspirovat k šetrnějším postupům a spořivějšímu životu. Program probíhá v učebně (nad restaurací Saola nebo ve výukovém centru).
DPO - jak cestovat se skupinou žáků ( 0.75 MB ) Šablony - vzor 1 ( 0.02 MB ) Šablony - vzor 2 ( 0.07 MB )