Světový den šimpanzů: připomíná ohrožení i výjimečnost těchto lidoopů.
Kolik druhů šimpanzů se vyskytuje na Zemi a co tyto lidoopy v přírodě nejvíce ohrožuje? Tvoří banány skutečně hlavní složku jejich potravy? Fakta o životě šimpanzů i jejich situaci v přírodě připomíná Světový den šimpanzů, který připadá na 14. července.
V červenci 1960 přijela Jane Goodallová do národního parku Gombe v Tanzánii, aby zde zahájila svůj terénní výzkum divokých šimpanzů. Výsledky jejího výzkumu přinesly zcela nové poznatky o chování a způsobu života těchto lidoopů ve volné přírodě. Jane Goodallová byla první, kdo pozoroval, že šimpanzi vyrábějí a používají nástroje, mají složitý komunikační systém a sociální struktury a dokáží být altruističtí, což bylo na tu dobu zcela průkopnické. Na počest její přelomové práce se 14. července slaví Světový den šimpanzů (World Chimpanzee Day).
Šimpanzi v přírodě
V současné době se u druhu Pan troglodytes rozlišují čtyři poddruhy. Divoká populace jednotlivých poddruhů je odhadována na tyto počty:
• šimpanz východní (Pan troglodytes schweinfurthii) 180 000–250 000 jedinců
• šimpanz čego (Pan troglodytes troglodytes) 140 000 jedinců
• šimpanz nigerijský (Pan troglodytes ellioti) 6 000–9 000 jedinců
• šimpanz hornoguinejský (Pan troglodytes verus) 18 000–65 000 jedinců
(zdroj: IUCN Red List)
Ohrožení šimpanzů
Šimpanzi v přírodě čelí dlouhodobě velkému ohrožení. Stále jsou pronásledováni pytláky, kteří chytají především mláďata pro ilegální obchod. Při jejich odchytu je často zabito několik dospělých členů tlupy, kteří mládě brání. Maso šimpanzů je považováno za delikatesu a nabízeno v restauracích. A to nejen v Africe, ale objevuje se dokonce v nabídce některých evropských restaurací! Další hrozbu pro šimpanze představuje ztráta přirozeného prostředí, které člověk přeměňuje na zemědělskou půdu, využívá k těžbě surovin apod. V neposlední řadě jsou tito lidoopi ohrožováni i nemocemi, jako je ebola, ale i běžná lidská chřipka.
Záchranný chov v zoologických zahradách
V rámci evropských zoologických zahrad existuje Evropský ex situ program (EEP), jehož hlavním cílem je udržet životaschopnou záložní populaci šimpanzů v lidské péči. Nejvíce je zastoupen poddruh hornoguinejský, který je chován i v Zoo Ostrava. Celková populace v lidské péči čítá okolo 500 jedinců, zhruba polovina jich žije v Evropě. Od roku 2021 řídí chovný program Zoo Ostrava. Nejdůležitějším úkolem, který máme, je sestavit skupiny tak, aby se co nejvíce přiblížily přirozeným šimpanzím skupinám ve volné přírodě – tedy více samic i samců. O to se snažíme nejen u šimpanzů poddruhů hornoguinejský a čego, kterých je v zoo chováno nejvíce, ale i u hybridních jedinců, kteří se sice nerozmnožují, ale i tak je naší povinností zajistit jim po sociální stránce co nejlepší možný život. V některých zoo se to již daří, jinde nás ještě čeká dlouhá cesta.
Bohužel, zatím není možné šimpanze ze zoologických zahrad vypouštět do přírody a v dohledné době se na tom nic nezmění. Šimpanzi jsou v celé oblasti svého rozšíření ohrožení pytláctvím a ztrátou přirozeného prostředí. Jejich návrat do přírody nebude možný, dokud tyto hrozby nepominou. Navíc záchranné stanice pro šimpanze přímo v Africe už teď praskají ve švech a situace se nelepší, spíše naopak.
Šimpanzi v Zoo Ostrava aneb Banány v jídelníčku nehledejte
V ostravské zoologické zahradě je šimpanz hornoguinejský chován od roku 2016 v Pavilonu evoluce. Aktuálně zde žije desetičlenná tlupa sestávající ze dvou chovných samců, pěti chovných samic a třech mláďat – samců. Návštěvníci mají možnost skupinu pozorovat buď uvnitř pavilonu nebo v prostorné venkovní voliéře. Dvakrát denně se navíc mohou zúčastnit komentovaného setkání – ve 12 hodin v pavilonu, ve 13:30 ve venkovním výběhu. Dozví nejen to, čím se šimpanzi živí, ale i zajímavosti o jejich způsobu života a komunikaci. Některé informace mohou překvapit. Například to, že šimpanzi jsou všežravci – v přírodě kromě sběru plodů loví jiná zvířata (menší opice, prasata či antilopy). Základem krmné dávky v naší zoo je, v závislosti na sezóně, hlavně zelenina, méně ovoce, protože to z obchodu obsahuje příliš mnoho cukru. Dostávají také ořechy, zrní, žaludy, dýně, kukuřice, jedlé kaštany, větve, ale také hovězí nebo kuřecí maso, příp. larvy hmyzu.
Chcete si prověřit, co (ne)víte o šimpanzích? Pak vyplňte kvíz.
13.7.2025OMEZENÍ V ZOO
12.7.2025Botanické zajímavosti zoo: Moravská rarita vykvetla
8.7.2025Filmový večer v zoo: Rozzum v divočině
7.7.2025Největší kolonie alexandrů čínských v zoo na světě? V Ostravě!
4.7.2025Botanické zajímavosti zoo: Japonská ságová palma