Botanické zajímavosti zoo: Moravská rarita vykvetla
Na vápencové skalce v areálu pěstebních skleníků v Zoo Ostrava poprvé vykvetla krásnými květy vzácná vápnomilná rostlina. Obdivovat ji můžete při víkendových komentovaných prohlídkách skleníkového areálu.
Hlaváč lesklý vápnomilný (Scabiosa lucida calcicola) – je poddruhem celoevropsky rozšířeného hlaváče lesklého (Scabiosa lucida). Vzácný poddruh je endemitem Západních Karpat (nevyskytuje se nikde jinde). V ČR roste výhradně na Moravě na vápencových skalách v okolí Štramberku. Na Slovensku se patrně objevuje v jižní části země, zaznamenán byl například ve Slovenském krasu. V Zoo Ostrava je vysazen na vápencové skalce ve skleníkovém areálu v botanickém zázemí a letos poprvé zde i vykvetla.
Tato teplomilná rostlina patří ke kriticky ohroženým taxonům květeny České republiky (C1r), zákonem chráněn ale není. Je to vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, přímou lodyhou, která je 20–70 cm dlouhá a větvená. Přízemní listy jsou celistvé, horní peřenosečné. Kvete od června do září růžovými květy, které jsou uspořádány v hlávkách. Rády je vyhledávají včely a další hmyz. Návštěvníci ostravské zoo je mohou obdivovat o sobotách a nedělích v rámci komentovaných prohlídek pěstebních skleníků.
8.7.2025Filmový večer v zoo: Rozzum v divočině
7.7.2025Největší kolonie alexandrů čínských v zoo na světě? V Ostravě!
4.7.2025Botanické zajímavosti zoo: Japonská ságová palma
1.7.2025Prázdniny v zoo: Přijďte se ochladit do klimatizovaného areálu a zůstaňte o hodinu déle
30.6.2025Zoo byla nucena ukončit chov pardálů obláčkových