Nová partnerka pro samce jaguarundi
Jaguarundi je malá kočka, přesto svým vzhledem spíše připomíná lasicovitou šelmu. V Zoo Ostrava je tento druh chován už od 90. let 20. století. Začátkem května přivezli chovatelé novou samici, která by měla vytvořit pár s tamním samcem a oživit chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě.
Samice jaguarundi byla do Ostravy přivezena 2. května z italského Parco Faunistico La Torbiera. Chovatelé doufají v oživení chovu této charismatické kočky v ostravské zoo. „Náš samec byl po úhynu samice dva roky nespárovaný. Odchovy jaguarundi se v zoologických zahradách celkově moc nedaří, a proto nebylo jednoduché pro něj získat novou partnerku. Nově dovezená samice je velmi mladá, ani ne roční. Momentálně je umístěná ve výběhu naproti Pavilonu indických šelem, kde si zvyká na nové prostředí,“ vysvětluje Matěj Vrúbel, inspektor chovu. Expozice jaguarundi je součástí komplexu Jižní Amerika a nyní prochází rekonstrukcí. Díky zasíťování výběhů se výrazně zvětší prostor, který budou mít jejich obyvatelé k dispozici, než poskytovaly shora otevřené výběhy. Ke spojení páru tak dojde až po dokončení prací v těchto prostorách.
Jaguarundi chová Zoo Ostrava od roku 1996. Naposledy se zde narodila koťata v roce 2002 a od té doby probíhají pokusy o opětovné nastartování chovu. „Samice je sice ještě velmi mladá, ale pevně věříme, že si v budoucnu pár spolu sedne, a po více než 22 letech se opět dočkáme mláďat této zajímavé kočky. A to i proto, že v evropských zoologických zahradách chov jaguarundi stagnuje. Celkem v 19 institucích je chováno pouze 40 zvířat a množí se jen sporadicky. Pokud bychom chtěli tento taxon kočkovité šelmy v budoucnu udržet, je třeba se mu začít více věnovat,“ dodává Matěj Vrúbel.
Jaguarundi (Herpailurus yagouaroundi) se vyskytuje od jižní Arizony v USA po severní Argentinu. Obývá různorodé prostředí (deštné lesy, savany, suché křovinaté oblasti i bažiny). Vytváří tři barevné varianty (tmavě hnědou, stříbrnou a rezavě hnědou). Přestože umí šplhat, zdržuje se spíše na zemi, kde také loví – pásovce, ještěrky, vačice, králíky, papoušky a další ptáky, různé bezobratlé, ale požírá i plody. Je nejbližší příbuzný gepardovi a pumě. Celá tato linie pochází z Ameriky, což dokládá i přítomnost fosilních zástupců druhů příbuzných gepardovi. Zatím nepatří k ohroženým druhům, ale počty této kočky v přírodě klesají hlavně v důsledku úbytku přirozeného prostředí a fragmentace areálu. Tato kočka je pronásledována také chovateli drůbeže, kterou v blízkosti lidských sídel s oblibou loví.
6.5.2024První máj v zoo se vydařil
4.5.2024INFORMACE PRO MOTORISTY: Parkování u RBP
4.5.2024Botanické zajímavosti zoo: Něco modrého k snědku
29.4.2024Přednáška: Ochrana langura Delacourova
29.4.20241. máj v zoo: Poznejte unikátní přírodu Vietnamu