Nové druhy v Pavilonu evoluce
Pavilon evoluce obývá přes 400 zvířat v téměř 40 druzích. Zájemci zde najdou zástupce různých živočišných skupin – bezobratlé, ryby, obojživelníky, plazy, ptáky i savce. Nově zde můžete vidět vodní žáby drápatečky Merlinovy a skupina sarančí pustinných.
Moderní expozice byla vybudována hlavně pro šimpanze a kočkodany, ale k vidění jsou zde i zástupci dalších živočišných skupin – od bezobratlých přes ryby, obojživelníky a plazy až po ptáky a již zmíněné savce. Třebaže mnozí nejsou tak velcí jako právě primáti, každý z nich je něčím zajímavý a jedinečný. Oba nové druhy jsou k vidění ve vnitřní vyhlídce do výběhu šimpanzů.
Drápatečka Merlinova (Pseudhymenochirus merlini) je ryze vodní žába, která je v chovech velmi vzácná. Obývá stojaté a zastíněné pomalu tekoucí vody v západoafrických státech Guinea-Bissau, Guinea a Sierra Leone. Zatím nepatří k ohroženým druhům, ale je citlivá vůči kácení vegetace kolem vodních toků, dále je lovena pro konzumaci místními obyvateli a hrozbu představují i nepůvodní dravé ryby. V akváriu v Pavilonu evoluce je umístěna skupina samců této vodní žáby.
Saranče pustinná (Schistocerca gregaria) je zástupcem hmyzu s proměnou nedokonalou. Nazývá se také saranče všežravá a je to onen nechvalně známý „nájezdník“ obývající velkou oblast od severozápadní Afriky po střední Asii. Dospělá saranče uletí za podpory větru každý den až 150 km a sežere potravu o váze odpovídající hmotnosti jejího těla, tj. něco přes 2 gramy. Velká hejna tvoří desítky milionů sarančat. Ve zmenšeném modelu v ostravské zoo spásá vegetaci jen několik desítek jedinců. Jsou mezi nimi vidět bezkřídlé nymfy, ze kterých se po posledním svleku stávají okřídlení dospělí jedinci.
20.7.2023Do zoo dorazily dvě samice žirafy Rothschildovy
19.7.2023Letní univerzita juniorů počtvrté v Zoo Ostrava
18.7.2023Mláďata krajt písmenkových
14.7.2023V zoo se vylíhla mláďata plameňáků
12.7.2023Kukang Tour – představení dokument o ochraně outloňů na Sumatře