V zoo se poprvé rozmnožili hroznýšci skvrnití
Máme další hadí mláďata! Po krajtách zelených se rozmnožili i hroznýšci skvrnití. Dospělé jedince tohoto menšího nejedovatého hada můžete vidět v expozici Wanderu, mláďata pobývají v chovatelském zázemí.
Hroznýšky skvrnité chováme v Zoo Ostrava teprve krátce. Tři jedince jsme dovezli loni v létě u příležitosti otevření nového expozičně-chovatelského komplexu Wanderu. Dva samci a jedna samice jsou k vidění v jednom ze dvou terárií uvnitř pavilonu. V listopadu loňského roku začali chovatelé hady zimovat. Teplotu jsme snížili z 30 °C na 20. Po celou zimu byla zvířata neaktivní a nepřijímala potravu. Po ukončení zimování se začala ihned pářit. Hroznýšci jsou živorodí, tzn., že samice neklade vejce, ale rodí živá mláďata. Samice rodí čtyři měsíce po páření, proto jsme ji pár dnů předem oddělili do zázemí, kde 10. června porodila dvě zdravá mláďata. Ta jsou dokonalou zmenšeninou dospělých a jsou zcela samostatná. Měří cca 15 cm a ještě nepřijímají potravu, zatím tráví živiny ze žloutkového váčku. Krmit je začneme po prvním svleku, který nastává okolo 10. dne života. Mláďata zůstávají pod dohledem chovatelů v zázemí. Do velikosti dospělců dorostou zhruba za dva roky.
Tento had se v zoologických zahradách chová velmi vzácně – v Evropě aktuálně pouze ve třech zoo, a to včetně ostravské. V přírodě zatím nepatří k bezprostředně k ohroženým druhům, ale početnost divoké populace klesá. V Červeném seznamu (IUCN Red List) je zařazen do kategorie „blízko ohrožení“ (Near Threatened). Už od 70. let minulého století jej chrání mezinárodní úmluva o obchodování s ohroženými druhy CITES. Je ohrožen zejména nadměrným a nelegálním odchytem pro obchod s živými zvířaty i kůží, využívá se i v lidové medicíně. Často je zabíjen kvůli záměně s jedovatými druhy. I proto je odchov v naší velmi důležitý pro budoucnost tohoto druhu.
Hroznýšek skvrnitý (Gongylophis conicus) je nápadně zbarvený, krátký a zavalitý had s velmi malou hlavu dosahující délky 50–80 cm (samice jsou znatelně větší). Obývá sušší oblasti Indie, Nepálu a Pákistánu. Žije skrytě, aktivní bývá hlavně v noci. Den tráví částečně zahrabán v písku, z kterého je typicky vidět jen hlava. K úkrytu využívá i nory jiných živočichů. Živí se malými obratlovci, které loví extrémně rychlým výpadem ze zálohy. Hroznýšci jsou zajímaví tím, že mají tzv. Batesovy mimikry, což znamená, že neškodný druh zvířete napodobuje jedovaté druhy (většinou vzhledem). Konkrétně u hroznýšku skvrnitých jde o kresbu těla, která připomíná nebezpečnou zmiji řetízkovou, která se taktéž vyskytuje v Indii.
20.6.2023Zoo mění svou vizuální identitu a logo
19.6.2023Přivítali jsme čtvrtmiliontého návštěvníka
16.6.2023Vzácná prasata z Filipín mají mládě
14.6.2023Ráj lemurů – blízké setkání s madagaskarskými primáty
13.6.2023Den pro včely a medobraní v Zoo Ostrava