Botanické zajímavosti zoo: Kvetoucí fosile
Mezi záplavou jarních květů nápadně kvetou i stromy, jejichž historie sahá do velmi dávných období planety. Jsou to šácholany (Magnolia). Paleontologické důkazy naznačují, že první kvetoucí rostliny příbuzné magnoliím se vyvinuly někdy v raném období křídy, zkameněliny nejstarších kvetoucích rostlin jsou 132 milionů let staré. Rozšiřování šácholanů v průběhu historie bylo omezeno postupem ledovců v obdobích vývoje Země. Tento rod se vyvíjel už předtím, než se objevily včely, květy jsou proto vyvinuté k opylování brouky. Z toho důvodu jsou pestíky květů tuhé, aby je brouci nepoškodili. Květy magnólií často voní po ovoci. Samoopylení brání protogynie (čnělky dozrávají dříve než prašníky) a cizosprašnost. Semena magnólií jsou obalena jasně červeným, oranžovým nebo růžovým míškem. Po otevření plodů semena visí na pružných vláknech a jsou vyhledávána a šířena ptáky, případně i drobnými savci. Rostliny preferují slunečné polohy, přiměřeně vlhké a humózní půdy. Nevhodné jsou půdy vápenaté, jílovité a slínovité. Šácholany dobře snášejí exhalace a znečištěné ovzduší. Mají velmi malé nároky na péči, proto se také často vysazují v zahradách a parcích, a to jak původní druhy, tak i kultivary.
Na celém světě roste 245 druhů magnolií – v Severní a Střední Americe a ve východní Asii a v Himálaji. Téměř polovina z nich (131 původních druhů) se ocitlo na červeném seznamu. Důvodem je přeměna původního prostředí na zemědělskou půdu, ale také těžba dřeva magnolií, které je velmi tvrdé a cenné. Rostliny jsou rovněž využívány v lékařství a lidové medicíně. Magnolie mají i svou symboliku. Šácholan velkokvětý (Magnolia grandiflora) je například rostlina státu Mississippi a Louisiana. Hojnost magnolií v Mississippi je odražena v přezdívce „Magnoliový stát“. Strom je zobrazen i na mississipské vlajce. Jedna z nejstarších přezdívek pro Houston v Texasu je „magnoliové město“ kvůli množství pěstovaných magnolií.
V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava lze šácholany vidět na několika místech – u voliér dravců, na Pevninských ostrovech, u Pavilonu evoluce. Magnolie roste i před vstupem do zoo, kde aktuálně svými krásnými květy vítá návštěvníky.
29.4.2023Do zoo dorazil 100 000. návštěvník
28.4.20231. máj v zoo: Den pro zoologické zahrady
25.4.2023Obří včely byly druhé!
22.4.2023Bonsaje a ornamentální stromy opět k vidění
20.4.2023Skryté poklady Zoo Ostrava: Tajemní outloni