Mláďata u mar slaništních
Ve výběhu mar slaništních můžete vidět kromě dospělých zvířat poprvé i mláďata. Výběh těchto hlodavců je součástí expozice Jižní Amerika, jejíž součástí je i obří průchozí voliéra La Pampa.
Dvě mláďata mar slaništních přišla na svět 13. srpna. Jedná se o vůbec první mláďata těchto jihoamerických hlodavců, která se v ostravské zoo narodila. Zoo chová mary od roku 2017 – jednoho samce a dvě samice. Ačkoli mary svým vzhledem připomínají zajíce, jedná se o hlodavce příbuzné morčatům. Jsou štíhlé a mají dlouhé nohy s osrstěnými chodidly a místo drápků drobná kopýtka. Při útěku velmi rychle utíkají, mohou dokonce skákat do vzdálenosti dvou metrů.
První dny po narození se mláďata ukrývala před zraky návštěvníků, nyní už ale pobývají ve výběhu s dospělými jedinci. Přestože mláďata již záhy přijímají potravu dospělých, stále také sají mateřské mléko. Zajímavé je umístění dvou párů mléčných bradavek po stranách těla samice, jak je patrné z fotografií a videa.
Mara slaništní (Dolichotis salinicola) se dříve nazývala také mara zakrslá. Kromě tohoto druhu existuje ještě větší mara stepní. Mary slaništní obývají suché křovinaté savany, případně solné stepi a pouště v Bolívii, Paraguayi a severní Argentině. Žijí v malých skupinkách, tvořených dospělým párem a obvykle dvěma mláďaty – dvojčaty, vzácně je mládě jen jedno. Spí a odpočívají v husté přízemní vegetaci nebo v norách jiných živočichů. Odchov mláďat probíhá ve vlastních vyhrabaných zemních norách. Oba rodiče se na péči o potomky podílejí. Když vycházejí na pastvu, nechávají mláďata v noře. Mary opětovně požírají výměšky slepého střeva (cekotrofie), jak to známe u králíků a zajíců. Mohou tak využít i jinak nedostupné živiny.
23.8.2022Den pro antilopu Derbyho
15.8.2022Nové expozice pro gibony a makaky se otevřely
14.8.2022UPOZORNĚNÍ PRO MOTORISTY: Parkování u zoo
13.8.2022Botanické zajímavosti zoo: Potrava bohů – kakaovník pravý
9.8.2022Den pro slony v zoo: Přineste s sebou vysloužilý elektrospotřebič nebo nepotřebné oblečení, pomůžete chránit slony v přírodě