Biodiverzita v zoo: Bohatý život v jezírkách a tůních
V areálu Zoo Ostrava se nachází poměrně velké množství volně žijících živočichů. Důvodem je zejména jeho přírodní charakter, opatření ze strany pracovníků zoo, ale také různorodost prostředí. Nacházejí se zde lesní partie, travnaté porosty a také vodní plochy. Ve vodních nádržích a tocích nejen že žije spousta organismů, zároveň slouží suchozemským druhům ke koupání či napájení. Nemalý význam mají rovněž při zadržování vody v krajině.
V areálu ostravské zoologické zahrady a botanického parku najdeme většinu tuzemských biotopů. Převážnou část tvoří stromové porosty, zastoupeny jsou i bezlesé travnaté plochy a rozlohou nejmenší, ale pro život naprosto nezbytné jsou vodní plochy. Jedná se nejen o šest velkých rybníků, ve kterých můžeme pozorovat chované ryby, ale zejména 35 jezírek a tůní, v nichž se ryby vyskytují výjimečně. A právě proto jsou biodiverzitně nejbohatší. Ve všech najdeme průzračnou vodu. Důkazem této čistoty je například výskyt drobných milimetrových korýšů – perlooček. Ty jsou dokonce využívány i ve vodním hospodářství jako ukazatelé čistoty vody. Jejich hemolymfa je většinou průhledná, avšak někdy může být načervenalá díky zvýšenému obsahu hemoglobinu.
Není divu, že v takové vodě, jak ukazuje video, se daří nejméně desítce druhů vodních brouků potápníků, dravým plošticím znakoplavkám (ty skutečně plavou břichem nahoru) a také 27 druhům našich vážek včetně nejhojnějších šidélek páskovaných. Z našich druhů obojživelníků video zachycuje pulce skokanů hnědých, kterých u nás stále ubývá, a také čolky obecné. Ti jsou na jednu stranu draví, na stranu druhou se sami mohou stát kořistí dravých larev vážek a potápníků. Vodní prostředí bohaté na hmyz rádi využívají jako loviště nejrůznější druhy ptáků, jako např. prezentovaný lejsek šedý. Je zbytečné dodávat, že veškeré vodní plochy využívají ptáci a savci k pití a ke koupání.
12.7.2022Největší stádo onagerů na světě
8.7.2022Moravskoslezský kraj dlouhodobě podporuje vzdělávání v zoo
7.7.2022Mláďata plameňáků
5.7.2022Do zoo i ve svátky
30.6.2022Novinky ve voliéře La Pampa: nový druh, vzácná mláďata a komentované krmení