Nové chovné páry bažantů v zoo
Ostravská zoologická zahrada chová přes deset druhů bažantů respektive zástupců z řádu hrabavých. Řada z nich patří k vzácným a v přírodě ohroženým druhům. Proto se snažíme poskytnout těmto pestře zbarveným ptákům vhodné podmínky k rozmnožování. V průběhu prosince jsme sestavili nové chovné páry bažanta zlatého a bažanta pavího.
Zástupci řádu hrabaví (Galliformes) se vyznačují zejména zavalitějším tělem, silnýma nohama s tupými drápy a silným zobákem. U mnohých druhů je vyvinutá tzv. pohlavní dvojtvárnost. Samci mívají pestře zbarvené peří, na hlavách lysé plochy a barevné hřebeny. Samice jsou zbarveny spíše nenápadně. Hnízdí zpravidla na zemi v hnízdní jamce. Vejce inkubuje většinou jen samice, pro kterou je právě v tomto období výhodné nenápadné zbarvení. Mláďata ihned po vylíhnutí opouštějí hnízdo a pod dohledem samice sbírají potravu. Kromě Antarktidy obývají hrabaví prakticky celý svět, nejvíce druhů (až 40 %) žije v Asii, v Evropě jen asi 4 %. Zoo Ostrava chová 13 druhů zástupců, mezi které se řadí například i pávi korunkatí. Ty mohou návštěvníci ostravské zoo potkat volně se pohybující v areálu zoo, a to i v zimním období.
Nejvíce druhů pohromadě pak zájemci najdou ve Voliérách ptáků Tibetu a Číny nedaleko vstupu do zoo. Právě v tomto chovatelském komplexu byl nedávno sestaven nový chovný pár bažantů pavích (Polyplectron bicalcaratum). Tento bažant v přírodě obývá nížinné a kopcovité lesy jižní Asie, nejčastěji v okolí řek. Vyskytuje se také na jihu Číny (oblast Junnan), proto v zoo obývá voliéru s názvem „Junnan – smíšený les“. Tento druh má popelavě šedé zbarvení, na němž vyniká kresba v podobě zelených „očí“. Samec i samice jsou si podobní, samec je však o něco větší a má výraznější zbarvení. Během toku předvádí samec roztažená křídla a ocas i typickou chocholku.
Druhým nově sestaveným párem je pár bažantů zlatých, který obývá nedalekou voliéru společně se skupinou papoušků alexandrů čínských. Bažant zlatý (Chrysolophus pictus) se vyskytuje v lesích s hustým podrostem křovin a bambusu střední Číny až do nadmořské výšky 2200 m. Samci mají na hlavě žlutou chocholku, na těle převažuje červené a zlaté zbarvení. Samice jsou oproti tomu nenápadně hnědošedé. Samci během toku předvádějí svatební tanec a ukazují samicím svůj výrazný límec z peří. Tanec je doprovázený hlasitým krákavým hlasem.
Areály výskytu obou druhů zasahují i do chladnějších oblastí, takže i v tomto období je máte možnost vidět venku, jakož i mnoho dalších zvířat. Těšíme se na Vás!
24.12.2021Štědrý den v Zoo Ostrava
20.12.2021Vánoce v Zoo Ostrava
17.12.2021Nové druhy v pavilonu Papua: rak červenoklepetý a duhounek tečkoploutvý
12.12.2021Kukang Coffee: Nový kávový dům na Sumatře
10.12.2021Botanické zajímavosti zoo: Kněžská bylina