Pozvánka na přednášku Zoo Ostrava: Mechorosty – nenápadní pamětníci prvohor
Mechorosty jsou nejstarší žijící suchozemské rostliny na Zemi. Doklady o jejich existenci pocházejí již z období prvohor. Zajímavostí však je, že se od doby svého vzniku nijak výrazně nezměnily ani vzhledem, ani velikostně. Po podobných polštářích mechů, které najdeme i v areálu zoo, šlapali už dinosauři v období druhohor. Můžeme je tedy považovat za žijící fosilie.
Mechorosty jsou na Zemi od prvohor. Zažily období horká i ledová, sledovaly v přímém přenosu vymírání dinosaurů, ale i vznik mnoha nových organizmů. Čím to, že tyhle nenápadné rostliny přežily všechna ta bouřlivá období bez újmy a my tak můžeme jejich skrytou krásou obdivovat i dnes? A proč nikdy nebyly větší jako například stromové přesličky, plavuně nebo kapradiny? Jsou vázány na konkrétní biotopy a nebo nemají specifické nároky na prostředí? Kvetou? Lze některé z nich považovat za bioindikátory čistoty ovzduší jako třeba lišejníky? Na tyto otázky Vám odpoví doc. RNDr. Vítězslav Plášek, Ph.D. z Ostravské univerzity na přednášce v Zoo Ostrava, která proběhne tuto středu 1. prosince. Dozvíte se na ní i to, kolik mechorostů roste na území Zoo Ostrava. V letech 2020/21 zde pan Plášek vedl výzkum, který odhalil zajímavé informace.
Název přednášky: Mechorosty – nenápadní pamětníci prvohor
Přednášející: Vítězslav Plášek, Katedra biologie a ekologie, Ostravská univerzita
Termín: středa 1. prosince od 16:00 hod.
Místo konání: výukové centrum zoo
Vstup na akci, jejíž realizaci podpořilo Ministerstvo životního prostředí ČR, zdarma. Je však třeba předložit aktuální potvrzení o očkování, nebo prodělaném covidu v platných lhůtách.
28.11.2021V zoo v sobotu proběhlo finále Soutěže mladých zoologů 2021
27.11.2021Krmení ptáků v zimním období. Cukrovím ani pečivem NE!
23.11.2021Vánoční dárky ze Zoo Ostrava
16.11.2021Podzimní Zoo Ostrava
12.11.2021Noví obyvatelé Malé Amazonie