29. října: Světový den lemurů
Světový den lemurů se slaví poslední pátek v říjnu, letos tedy 29. října. Jeho cílem je upozornit na ohrožení těchto madagaskarských primátů a motivovat lidi k záchraně lemurů před úplným vyhubením. Ochraně lemurů se dlouhodobě věnuje i Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – jak zapojením do záchranných chovů v lidské péči, tak i přímou podporou ochranářských aktivit na Madagaskaru. Lemurům pomáhají i všichni návštěvníci zoo, a to prostřednictvím programu „Tři koruny ze vstupu“.
Lemuři patří mezi poloopice (Strepsirrhini) a obývají pouze Madagaskar, kam se dostali z Afriky pravděpodobně na ostrůvcích plovoucí vegetace před zhruba 40–60 miliony let. Zde se nerušeně vyvíjeli až do doby, než se asi před 2000 let na Madagaskar dostali první lidé. V současné době se na čtvrtém největším ostrově světa vyskytuje okolo 100 druhů lemurů, přičemž většina z nich patří k ohroženým druhům. Hlavní příčinou ohrožení nejen lemurů, ale i dalších původních živočichů a rostlin na Madagaskaru je ničení jejich přirozeného prostředí. Lidé přeměňují krajinu na zemědělskou půdu, na níž pěstují nejrůznější plodiny, využívají rozsáhlé plochy jako pastviny pro dobytek… Problémem je i pytláctví a zavlečení nepůvodních druhů.
V ostravské zoologické zahradě je v současné době chováno devět druhů lemurů:
- lemur běločelý (Eulemur albifrons) – od roku 2006
- lemur šedohlavý (Eulemur cinereiceps) – od roku 2018
- lemur Sclaterův (Eulemur flavifrons) – od roku 2004
- lemur tmavý (Eulemur macaco) – od roku 2001
- lemur mongoz (Eulemur mongoz) – od roku 2011
- lemur červenobřichý (Eulemur rubriventer) – od roku 2004
- lemur kata (Lemur catta) – od roku 1986
- vari červený (Varecia rubra) – od roku 2001
- vari černobílý (Varecia variegata) – od roku 1991
V letech 2006–2019 chovala ještě lemura korunkatého (Eulemur coronatus). Vice než polovina druhů se v zoo také úspěšně rozmnožovala nebo stále rozmnožuje. K nejvzácnějším odchovům patří odchovy lemurů Sclaterových, mongoze, červenobřichých a korunkatých.
Zoo Ostrava je zapojena nejen do mezinárodních záchovných programů v lidské péči, ale věnuje se i ochraně křehké biodiverzity přímo na Madagaskaru. Od roku 2005 je členem Asociace pro výzkum a ochranu lemurů (AEECL). Od roku 2016 jsou do podpory záchranného projektu zapojeni i všichni její návštěvníci prostřednictvím programu Koruna ze vstupu. V mezidobí se příspěvek navýšil na Tři koruny ze vstupu.
V areálu zoo jsou k vidění i modely dalších čtyř druhy lemurů – dva současně žijící a dva vyhynulé.
- archaeoindris (Archaeoindris fontoynontii) – největší lemur, který kdy žil
- indri (Indri indri) – největší současně žijící poloopice (tedy i největší lemur)
- megaladapis Edwardsův (Megaladapis edwardsi) – poslední vyhynulý obří lemur
- maki Bertheův (Microcebus berthae) – nejmenší současný primát (tedy i nejmenší lemur)
Zájemci najdou všechny modely u expozice Ráj lemurů. Nachází se zde i model lavaky – obrovské erozní rýhy v krajině Madagaskaru, která symbolizuje člověkem totálně zničenou krajinu tímto specifickým způsobem.
U příležitosti letošního ročníku Světového dne lemurů bylo vytvořeno logo, jehož předlohou byla fotografie Dr. Chloe Chen-Kraus pořízená v roce 2017 v Bezà Mahafaly Special Reserve. Na fotografii jsou tři dospělé sifaky, jedna s mládětem, které objímají strom během pozdního období sucha. Sifakové objímají stromy, když je velké horko, aby se ochladili. Objímání stromů v logu symbolizuje propojení zvířat s habitatem.
Zájemci si mohou prověřit své znalosti o lemurech a případně se o nich dozvědět více prostřednictvím kvízu.
29.10.2021Botanické zajímavosti Zoo Ostrava: Podzimní krása vřesovišť
27.10.2021Podzimní prázdniny v zoo
25.10.202170 let Zoo Ostrava: Od hornického parku po uznávanou ochranářskou organizaci
22.10.2021Biodiverzita v Zoo Ostrava: obyvatelé ptačích budek
19.10.2021Voliéra La Pampa se stala Stavbou roku 2021 ve veřejném hlasování