Mladý orlosup z Ostravy už létá nad Španělskem
Mladá samice orlosupa bradatého, která se v naší zoo vylíhla 8. března a byla svými rodiči úspěšně odchována, byla na konci května odvezena v rámci mezinárodního repatriačního projektu do Španělska. Dne 8. června byla spolu s dalšími dvěma orlosupy vysazena na vypouštěcí lokalitu a nyní už létá ve volné přírodě.
Celkem tři mladí orlosupi byli v rámci mezinárodního repatriačního projektu zaštítěného nadací Vulture Conservation Foundation (VCF) vysazeni začátkem června na lokalitě Maestrazgo ve Španělsku. Spolu se samicí z Ostravy to byli dva orlosupi vylíhnutí ve specializovaném centru Centro de Cría Guadalentín u španělské Cazorly v Andalusii. Aktuální zprávy od španělských kolegů, kteří vypouštěcí místo nepřetržitě sledují a mladé ptáky stále bezkontaktně dokrmují, dokládají, že po několika týdnech seznamování s novým domovem jako první opustila hnízdo ostravská samice, aby podnikla svůj první let. Zpočátku byla nejistá a několikrát dokonce dosedla na střechu blízkého domu, ale postupně zdokonalovala své letové schopnosti a začala se vydávat na delší a delší prolety. Brzy se k ní přidali i dva další orlosupi a nyní se zdržují společně všichni tři u krmení i při létání.
Všichni tři orlosupi mají vysílačku, takže budeme o jejich pohybu vědět i nadále. Minimálně šest let bude trvat, než dospějí, najdou si vhodného partnera a začnou odchovávat mláďata, aby tak předali dál své geny a přispěli k další stabilizaci a rozšíření evropské populace těchto majestátních dravců.
Projekt návratu orlosupa bradatého do evropské přírody naplňuje jeden z hlavních cílů moderních zoologických zahrad, tj. přispět k zachování biologické rozmanitosti, a zároveň představuje konkrétní nápravu škod způsobených přírodě lidskou činností. Do záchrany orlosupů je Zoo Ostrava zapojena nejen poskytováním odchovaných mláďat, ale podporuje i VCF prostřednictvím programu Dvě koruny ze vstupu. Na záchraně majestátních dravců se tak podílejí i všichni návštěvníci zoo.
17.8.2021Běh Zoo Ostrava pro luskouny: Přiložte nohu k dílu a pomozte na Sumatře zachránit nejpašovanější savce světa!
13.8.2021Botanické zajímavosti Zoo Ostrava: Květiny slunce
13.8.2021Mládě binturonga
11.8.2021UPOZORNĚNÍ PRO NÁVŠTĚVNÍKY
10.8.2021Biodiverzita v zoo: Neobvyklí spolubydlící