Den papoušků
Dnů zvířat není nikdy dost. Minulou středu vydry, včera koně a dnes mají svůj den papoušci… Den papoušků se slaví od roku 2004 a založila jej organizace World Parrot Trust. Jeho cílem je upozornit na ohrožení papoušků celého světa, ochrana volně žijících zvířat i zlepšení kvality života chovaných papoušků. Nejvíce tyto pestrobarevné ptáky v jejich domovině ohrožuje ztráta životního prostředí a mnohdy i stále přetrvávající nelegální odchyt pro obchod s domácími mazlíčky.
Kdo jsou papoušci
Pro tyto ptáky je typický silný zobák, kterým dokáží hravě rozlousknout skořápky i těch nejtvrdších ořechů. Také si jím pomáhají při šplhání po větvích. K pohybu ve větvích, ale i k podávání potravy papouškům pomáhá tzv. zygodaktylní noha se čtyřmi prsty, přičemž 2. a 3. prst směřují dopředu, 1. a 4. dozadu. V jejich potravě převládají plody, semena, ořechy, pyl, nektar. Nestor kea se živí i masem, které se naučil vytrhávat i z živých ovcí (proto pronásledován lidmi, dnes chráněn). Velcí arové a amazoňané mají v krmné dávce Zoo Ostrava dokonce chilli papričky.
Chov papoušků
Většina papoušků patří k ohroženým druhům a je chráněna mezinárodní úmluvu CITES. Jejich chov je proto přísně dozorován příslušnými kontrolními institucemi a úřady. Pokud bychom se k chovu těchto obdivuhodných ptáků rozhodli, měli bychom předem velmi dobře zvážit všechny aspekty chovu. Jedná se o inteligentní a mnohdy dlouhověké ptáky. Pokud si pořídíme třeba velkého aru, který tvoří trvalé páry, musíme počítat s tím, že partnerem pro něj budeme my. A to ne na jeden dva roky, ale mnohdy na celá desetiletí. Pokud se však papoušek cítí v partnerství opomíjen, dává to často dost zřetelně najevo – ať už velice hlasitými projevy, nebo ničením zařízení bytu. Existuje spousta dostupné literatury, která Vám jistě pomůže se rozhodnout, který druh je pro Vás nejvhodnější, nebo se raději zaměříte na jiného domácího mazlíčka.
Papoušci v Zoo Ostrava
V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava bylo historicky chováno 53 papoušků (z toho 47 druhů a 6 poddruhů). V současné době je to 21 (pod)druhů. Za celou dobu bylo v zoo chováno více než 1000 jedinců a povedlo se odchovat okolo 340 mláďat. První chovaným papouškem byl ara zelenokřídlý (Ara chloropterus), který byl do zoo dovezen v září 1959, byli to celkem tři jedinci neurčeného pohlaví. Dnes patří ostravská zoo k významným chovatelům papoušků nejen v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad, ale i v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), vede také Evropskou plemennou knihu amazoňana vínorudého (Amazona vinacea) a účastní se řady mezinárodních setkání chovatelů papoušků.
Kvíz o papoušcích
Zájemci si mohou prověřit své znalosti o papoušcích a případně se o nich dozvědět více prostřednictvím kvízu.
31.5.2021Pozvánka na přednášku: Země a zvíře, na které jsme zapomněli
30.5.2021Den koní
29.5.2021Botanické zajímavosti: Labradorský čaj
27.5.2021V zoo se rozmnožili vzácní mahsíři obří
26.5.2021Den vyder v zoo