Pět tun oblečení na záchranu slonů!
Od roku 2017 lidé přinesli do ostravské zoologické zahrady více než pět tun oblečení. Tím se přímo zapojili do záchrany slonů v Africe, kde je denně zabito až 100 slonů kvůli slonovině! Jaká je souvislost mezi oblečením a záchranou slonů? Oblečení je prodáváno v síti charitativních second handů Moment a výtěžek putuje na podporu organizace Save Elephants, která bojuje proti nelegálnímu zabíjení afrických slonů. Pomoci ale může jen pěkné a stále nositelné oblečení – nepotrhané, bez fleků a čisté!
Sbírku oblečení pořádá Zoo Ostrava s organizací Moment charity shops, která v České republice provozuje síť dobročinných second handů. Oblečení mohou lidé vhazovat do speciálně označeného kontejneru na textil, který je umístěn před vstupem do zoo. Získané oblečení si průběžně pracovníci Momentu odvážejí, třídí je a prodávají ve svých obchodech. Výtěžek z prodeje pak míří na podporu organizace Save Elephants, která bojuje proti nelegálnímu zabíjení slonů v Africe kvůli slonovině. Jedna taška nepotřebných, ale pěkných věcí například pokryje náklady na celodenní krmení pro celý psí tým v Kongu, který je speciálně vycvičen a pomáhá při odhalování pytláků slonoviny i částí těl dalších nelegálně lovených zvířat.
Každý den je kvůli slonovině v Africe zabito až 100 slonů! Pokud bude toto tempo pokračovat, nemusí sloni vzhledem ke své dlouhé březosti a dospívání za pár let ve volné přírodě vůbec existovat. Sloni afričtí přitom původně obývali téměř celou Afriku (dokonce se vyskytovali i na Sahaře v době, kdy byla ještě zelená). V současné době je velikost volně žijící populace odhadována na 400 000 jedinců. Stavy těchto impozantních zvířat snižuje zejména ilegální zabíjení a obchod se slonovinou nebo zábor půdy.
Za tři roky přinesli lidé do ostravské zoo přes pět tun oblečení! Ne všechno ale bylo vhodné k prodeji. Proto apelujeme na všechny, kdo se chtějí zapojit, že oblečení musí být vhodné k prodeji. Roztrhané, flekaté či špinavé oděvy zákazníci nekoupí a pracovníci Momentu s nimi pak mají naopak spojené náklady na jejich likvidaci. Tím pádem putuje méně peněz na záchranu slonů.
24.2.2020V Zoo Ostrava proběhne mezinárodní jednání odborníků na slony
20.2.2020Pestrá příroda Papuy v Zoo Ostrava
17.2.2020Jeřábi tančí po polích i v Zoo Ostrava
13.2.2020Ostravská zoo hostila seminář o nové struktuře záchovných programů zvířat v evropských zoo
12.2.2020Jarní prázdniny v Zoo Ostrava