Mládě u servalů
V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se po několikaleté přestávce narodilo mládě servala. První týdny trávilo většinou skryté ve vnitřních prostorech, které nejsou veřejnosti přístupné, nyní už je ale mohou trpěliví návštěvníci pozorovat, jak postupně prozkoumává venkovní výběh.
Mládě (samička) se narodilo už 15. dubna, ale první týdny po porodu zůstávalo se svou matkou v bezpečí vnitřní ubikace. Jeho rodiči jsou poměrně mladá zvířata, která v ostravské zoo tvoří pár od roku 2017. Obě zvířata jsme v rámci úzké spolupráce mezi zoologickými zahradami získali zdarma. Samce (*2016) jsme přivezli z německého Tierparku Aachen (Cáchy), stejně starou samici, která je geneticky velmi cenná, z partnerské Zoo Olomouc. Tříměsíční mládě je jejich prvním společným potomkem. I proto byli chovatelé napjati, jak mladá samice zvládne svou mateřskou premiéru. Přestože je velmi plachá, jako prvorodička si počínala od začátku dobře a mládě v pořádku odchovává. Chovatelé samici s mládětem nijak nerušili a do odchovu nezasahovali. Dne 27. května provedli první kontrolu mláděte, kdy určili i pohlaví, při druhé kontrole 20. června mládě naočkovali.
Dříve pobývali servali v expozici malých kočkovitých šelem, nově sestavený pár obývá výběh v blízkosti Pavilonu indických zvířat.
Serval (Leptailurus serval) se vyskytuje v Africe s výjimkou Sahary, vzácně v Alžírsku, Tunisku a Maroku. Obývá travnaté savany a rád se zdržuje i v blízkosti vod, kde může lovit i žáby a ryby, dokonce plameňáky. Lovu v trávě je přizpůsoben delšími končetinami. Díky nim a dlouhému krku může zvednout hlavu až do výše 75 cm nad zem. Obratně loví nejen drobné savce, ale i ptáky – když vyplašený pták vzlétne, vyskočí za ním až 2 m vysoko a chytne ho v letu. Vzácně loví malé antilopy a chytá také hmyz. Žije samotářsky (obývá území o rozloze asi tří km2), se samicí se samec potkává pouze krátce v období rozmnožování. Samice rodí po 70 až 79 denní březosti 1-3 mláďata. V lidské péči se často i samec podílí na výchově a rodina tak může zůstávat do dospělosti mláďat spolu. Dožívá se až 20 let. Velmi vzácně může vytvářet černou (melanickou) formu srsti.
10.7.2019Sýkora modřinka se obejde i bez žluté…
9.7.2019Týden pro domácí zvířata
7.7.2019Druhé největší stádo vzácných onagerů na světě
2.7.2019Pozvánka na přednášku: Budoucnost přírody v čínských rukou
1.7.2019Nová expozice „Tsavo“