Záchranný in situ projekt pro hainanského gibona
Hainanský gibon (Nomascus sp. cf. nasutus hainanus) obývající pralesy čínského ostrova Hainan je v současné době nejohroženějším druhem primáta na světě. Podle posledních zpráv žije posledních 15 – 19 jedinců v rezervaci Bawangling, která se nachází na západní části ostrova Hainan.
Na počátku padesátých let obývalo ostrov Hainan na jihu Číny více než 2000 jedinců tohoto druhu gibona. O třicet let později, bylo důsledkem odlesňování smazáno z mapy více než 650.000 hektarů pralesa, a zbyla pouze dvě místa, kde byli hainanští giboni ještě pozorováni – pohoří Futouling a Limuling. I vysoká míra pytláctví v těchto oblastech snižovala jejich šanci na přežití. V roce 1988 bylo nalezeno posledních 21 přeživších jedinců v rezervaci Bawangling.
Stav populace hainanského gibona je kritický, odhady hovoří o počtu okolo 15 jedinců, kteří v současnosti přežívají v národní rezervaci Bawangling. Gibony ohrožuje především destrukce a odlesňování původních pralesů (nelegální těžba a výstavba silnic). Destrukce pralesa je stále radikálnější a zanechává za sebou neplodnou půdu. Biotop gibonů je neustále narušován lidmi a každý potencionální útok pytláků může jejich malou populaci zcela zničit.
Projekt záchrany a výzkumu hainanského gibona
Koncem roku 2001 se záchranného a výzkumného projektu hainanského gibona ujala Pařížská zoologická společnost (Zoological Society of Paris) ve spolupráci s čínskou univerzitou (East China Normal University) a Národním přírodovědným muzeem v Paříži (Muséum National d’Histoire Naturelle).
Cílem projektu je:
- monitorování zbylé populace, vyhodnocení její životaschopnosti (zahrnuje etologické pozorování, studie kvality životního prostředí, vymezení potencionálních oblastí vhodných pro život gibonů atd.)
- vyškolení zaměstnanců národní rezervace Bawangling v používání systému GPS a správném shromažďování údajů
- provedení kartografie rezervace Bawangling a shromáždění údajů o oblasti (např. vegetaci)
- získání finančních prostředků pro kapacitní posílení hlídek rezervace (cílem je získat dostatek finančních prostředků pro ustanovení týmu pracovníků, který bude sledovat jednu skupinu gibonů po dobu celého roku – to významně omezí nebezpečí pytláctví a umožní nashromáždit další údaje)
- získání finančních prostředků pro přebudování terénního pracoviště, které je ve špatném stavu (v rezervaci a jejím blízkém okolí jsou čtyři terénní pracoviště, které týmu dovolují zůstat v místě pozorování, i když je nejbližší vesnice vzdálená několik dní cesty. Tyto pracoviště jsou bohužel ve velmi špatném stavu.)
- vzdělání místního obyvatelstva a jeho zapojení do záchranných aktivit
- rozšíření a zalesnění rezervace
V blízkosti rezervace Bawangling se nacházejí čtyři vesnice obývané chudými domorodými kmeny Mio a Li. Lidé z těchto vesnic chodí do rezervace kácet stromy. Ve vesnici žije okolo 200 dětí ve věku 8 – 13 let, jejichž rodiče jim nemohou zaplatit základní vzdělání. Jeden z partnerů projektu – společnost Seacology uhradila školné pro všech 200 dětí výměnou za dohodu, která zamezuje nepřiměřené těžbě stromů v rezervaci a vede vesničany k alternativním činnostem – farmaření, produkci tradičních řemeslných výrobků, pěstování léčivých rostlin. Vůbec poprvé se tak tito lidé mění z pytláků v ochránce rezervace. Osvěta mezi místními obyvateli, která vede k pochopení nezbytnosti ochrany přírodního bohatství je pro úspěšné fungování jakéhokoliv záchranného projektu nezbytná.
Jak projekt ochrany a výzkumu hainanského gibona podporuje Zoo Ostrava?
Zoo Ostrava se zapojila do záchrany nejohroženějšího primáta na Zemi v roce 2005. Celkem bylo na účet Pařížské zoologické společnosti odesláno již 3340 Euro. Peníze byly použity na některý z výše uvedených účelů.
Hainanský gibon žijící na ostrově Hainan se nemá v případě ztráty svého přirozeného prostředí kam přestěhovat. Jeho domov se zároveň stal jeho pastí. Proto je teď nesmírně důležité zamezit další destrukci pralesa a jeho přirozený domov přísně chránit.
Ve finanční podpoře tohoto projektu chceme pokračovat i v budoucnu.
Chcete-li také Vy finančně podpořit projekt záchrany hainanského gibona, obraťte se na prezidentku Pařížské zoologické společnosti Françoise CLARO, Société Zoologique de Paris, email: claro@mnhn.fr
Pokud nehovoříte francouzsky nebo anglicky, kontaktujte ředitele Zoo Ostrava Petra Čolase, email: director@zoo-ostrava.cz
Co jste možná o gibonech nevěděli:
- Giboni mají vyvinuté paže jako žádná jiná skupina opic – jsou velmi dlouhé. Tráví totiž většinu svého života zavěšeni v korunách stromů, a paže jim slouží k tomuto účelu.
- Giboni se dokáží velmi rychle a obratně pohybovat a přeskakovat z jednoho stromu na druhý. Jedním skokem dokáží překonat vzdálenost až 10 metrů. Způsob jakým přeskakují mezi stromy se nazývá brachiace – giboni se zavěšeni na svých dlouhých pažích rozhoupou a „ručkují“ z jedné větve na druhou.
- Giboni se dorozumívají také pomocí melodického zpěvu, který dokáže být velmi hlasitý. Zpěv hainanského gibona si můžete poslechnout zde.
- Giboni jsou obětaví rodiče a o mláďata se starají společně. Žijí ve skupinách skládajících se ze samce, samice a mláďat různého věku.
- Všechny druhy gibonů jsou dnes ve volné přírodě ohroženy vyhubením. Přesto existují záložní populace v zoologických zahradách, které zvyšují šance zvířat na přežití. U hainanského gibona tomu tak není. Pokud bude vyhuben v rezervaci Bawangling, ztratíme jej navždy.