Po 14 letech se v Zoo Ostrava narodila mláďata levhartů cejlonských
Zoo Ostrava chová levharty cejlonské od roku 1977. Kromě Zoo Colombo na Srí Lance je to nejdelší nepřerušený chov těchto velkých koček na světě. Poslední dvě mláďata - samice se narodily v roce 2008. Po dlouhých 14 letech se 21. února 2022 v Paviloně indických zvířat narodila mláďata levhartů cejlonských. Otec (*2017) byl do Ostravy dovezen v polovině roku 2019 ze Zoo Brno. Matkou mláďat je osmiletá samice, která byla do Ostravy dovezena v roce 2017 z francouzské Zoo Maubeuge na doporučení koordinátora Evropského ex situ programu. Mláďata levhartů se rodí slepá a zcela závislá na matce. Samec se do odchovu nijak nezapojuje, proto je od matky s mláďaty oddělen. Novopečená matka se zatím o svá první mláďata příkladně pečuje a chovatelé do odchovu vůbec nezasahují. Snahou je nenarušit přirozený odchov mláďat a dát samici-prvorodičce šanci naučit se být dobrou matkou.
Návštěvníci koťata v expozici zatím neuvidí, ale mají možnost shlédnout alespoň prostřednictvím kamerových záznamů.
Biodiverzita v Zoo Ostrava: Noční život v zoo II
Další série snímků a videí z fotopasti umístěné v klidnější části areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava opět dokazuje, jak bohatý život tu probíhá. Velkým překvapením je přítomnost naší největší lasicovité šelmy!
Další ibisi skalní ze zoo létají v přírodě
Areál výskytu ibisů skalních původně zasahoval i do střední a jižní Evropy. Už v první polovině 17. století byl ale v evropské přírodě tento ptačí druh vyhuben. Díky vypouštění ptáků odchovaných v zoologických zahradách a záchranných stanicích se podařilo evropskou populaci ibisů obnovit. Do jednoho mezinárodního záchranného projektu je zapojena i ostravská zoo. Pro vypuštění do přírody poskytla již 14 mladých ibisů. Poslední tři byli vypuštěni v polovině letošního února. Vypouštění ibisů zachycuje video španělských kolegů.
Biodiverzita v Zoo Ostrava: Jarní aktivity ptáků
Při procházce předjarním areálem Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava, ale třeba i v parcích a na dalších lokalitách se už nyní hojně ozývají mnohé ptačí druhy, dříve než je obvyklé. Letošní mírná zima některé jarní projevy v naší přírodě uspíšila.
Jak loví pralesničky
Zvířecí predátoři využívají různé strategie lovu. Někteří kořist pronásledují, jiní využívají rozličné lapací pasti, další nechají přiblížit kořist k sobě a loví ji z místa. Tento způsob využívá i většina žab – díky svému silnému a velmi mrštnému jazyku dokáží ve zlomku sekundy ulovit hmyz – sedící i v letu. V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava tak loví chované žabky pralesničky, ale také ropuchy či skokani, kteří se přirozeně vyskytují v areálu zoo. Video zachycuje krmení pralesniček azurových (Dendrobates tinctorius f. azureus) a pralesniček strašných (Phyllobates terribilis) v pavilonu Malá Amazonie. Jako potrava slouží těmto drobným jihoamerickým žabkám (nazývaným též šípové žáby) octomilky nebo drobní cvrčci (tzv. mikrocvrčci). Pralesničky strašné jsou schopny ulovit i o něco větší cvrčky, protože patří k největším druhům pralesniček. Potravu jim vždy posypeme vitamínovým doplňkem určeným právě pro žáby. Hbitost žabího jazyka je okem sotva zachytitelná, a to i při desetinásobném zpomalení záběrů.