Biodiverzita v Zoo Ostrava: Jak hnízdí dutinové druhy ptáků
Zatímco většina našich ptáků hnízdí v otevřených hnízdech, která si postavili sami anebo použili loňské hnízdo jiného druhu, některé druhy hnízdí výhradně ve stromových dutinách. Nejčastějším zhotovitelem dutin v našich lesích, parcích a zahradách bývá strakapoud velký (Dendrocopos major). Ten si vytesává každý rok novou dutinu, a tak vytváří příležitost pro zahnízdění dalších druhů ptáků v následujících letech. Jeden z nich - brhlík lesní (Sitta europaea) zmenšuje vletový otvor pomocí směsi jílu a slin a vytvoří tak směs podobnou betonu. V dutinách hnízdí i lejsek bělokrký (Ficedula albicollis). Doupní ptáci rádi používají i hnízdní budky. Při domácí výrobě ptačí budky je dobré vletový otvor zabezpečit oplechováním, které chrání obyvatele budky před útoky predátorů.
Supi bělohlaví odchovávají své první mládě
Ve voliéře supů bělohlavých (Gyps fulvus fulvus) odchovává jeden z párů své první mládě. Přestože nově sestavený pár spolu od začátku dobře harmonizoval, trvalo čtyři hnízdní sezóny, než se postupně naučil při hnízdění spolupracovat. K úspěšnému odchovu byla zapotřebí i asistence chovatelů, ale je velmi pravděpodobné, že pár bude do budoucna fungovat jako rodiče spolehlivě. Přirozeně odchovaná mláďata pak mohou být v rámci repatriačních programů poskytnuta pro vypuštění do volné přírody. Dění na hnízdě snímá nepřetržitě kamera, takže chovatelé získávají cenné informace o chování ptáků, aniž by je jakkoli rušili. Záběry z líhnutí a krmení mláděte jsou vidět na videu.
Skryté poklady Zoo Ostrava: Tajemní outloni
Jedním ze skrytých pokladů v chovatelském zázemí zoo je i outloň malý (Nycticebus pygmaeus), vzácná asijská poloopice s noční aktivitou, kterého jsme získali v roce 2022. Samec pochází ze Zoo Jihlava a samice ze Zoo Lipsko. Zvířata si padla do oka a už 26. února 2023 samice porodila dvojčata. Samec se do odchovu nijak nezapojuje. Zoo Ostrava se zahájením chovu zapojila do Evropského ex situ programu (EEP) v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) s cílem podpořit jejich chov v lidské péči.
Zoo Ostrava také velmi aktivně podporuje ochranu outloňů v přírodě. V Indonésii je to The Kukang Rescue program (outloň váhavý a outloň sumaterský) a ve Vietnamu aktivity organizace Endanger Primate Rescue Center (outloň malý). Oba tyto programy podporují i všichni návštěvníci zoo prostřednictvím Tří korun ze vstupu.
Kolouši nejsou opuštěni - ani v zoo, ani v přírodě
Někteří jeleni v Zoo Ostrava už mají mláďata. V prvních dnech po porodu nebývají kolouši ve výbězích vidět, jsou ukryti v trávě nebo pod keři, stranou od stáda i matky. Tato strategie ochrany mláďat před predátory funguje i u volně žijících srnců a jelenů. Nyní mláďata povyrostla, a tak ve výběhu jelenů milu (Elaphurus davidianus) nedaleko vstupu do zoo jsou k vidění dva kolouši. Starší sameček se narodil 27. března, a mladší o čtyři dny později. Ve stádě siků vietnamských (Cervus nippon pseudaxis) na výběhu ve spodní části areálu přišli na svět 20. a 21. března dva samečci. O všechna mláďata jejich matky příkladně pečují. V obou případech se jedná o jeleny, kteří byli v přírodě již vyhubeni – jelen milu před více než 100 lety, sika vietnamský (nejjižnější poddruh jinak běžného jelena siky) v roce 1974. Jen díky tomu, že jsou chovy v zoologických zahradách a dalších chovných zařízeních úspěšné, nevymizela tato zvířata z naší planety úplně.
Mládě kondora královského – péče o peří
Mládě kondora královského (Sarcoramphus papa), které se vylíhlo 23. února v zázemí zoo, díky vzorné péči rodičů prospívá a sílí. Doposud je pokryto bílým prachovým peřím, mezi kterým se už začíná objevovat peří obrysové. Jak zachycuje video, mládě už samo důkladně pečuje o svůj tělní pokryv.