Safari expresem mezi stády afrických a asijských kopytníků
Letos byla v Zoo Ostrava zahájena již desátá sezóna provozu safari. Od roku 2014, z ohledem na počasí, od konce jara do podzimu se zájemci mohou vydat na okružní jízdu safari expresem přímo mezi stády volně se pasoucích zvířat. Délka jízdy je asi 20 minut. Trasa vede přes tři výběhy, na nichž žije přes 110 zástupců africké a asijské fauny ve více než 10 druzích. Začíná Afrikou (tj. výběhem žiraf Rothschildových a antilop losích) a dále pokračuje přes Persii (výběh s divokými osly onagery a daňky mezopotámskými) až do Indie (výběh s axisy indickými, antilopami jeleními, nilgau, jeleny barasinga a buvoly domácími). Nástupiště se nachází pod výběhem žiraf u expozice Tsavo.
Krajty zelené se poprvé rozmnožily
Krajty zelené obývají v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava jedno z akvaterárií v pavilonu Papua. K vidění jsou zde ve své typické poloze na větvích dvě samice a jeden samec. V letošním roce se 23. května vylíhlo deset 20 cm žlutě zbarvených mláďat. Ta po opuštění vaječných obalů hledají vhodnou větvičku, na níž zaujímají typickou polohu dospělých krajt. Samice se vrátila do expozice, ale mláďata zůstávají v chovatelském zázemí. V přírodě krajta zelená (Morelia viridis) zatím nepatří k ohroženým druhům. Přestože se tito zelení hadi chovají v 80 evropských zoo, rozmnožují se jen vzácně. Proto je ostravský prvoodchov velmi důležitý.
Biodiverzita v Zoo Ostrava: Jak hnízdí dutinové druhy ptáků
Zatímco většina našich ptáků hnízdí v otevřených hnízdech, která si postavili sami anebo použili loňské hnízdo jiného druhu, některé druhy hnízdí výhradně ve stromových dutinách. Nejčastějším zhotovitelem dutin v našich lesích, parcích a zahradách bývá strakapoud velký (Dendrocopos major). Ten si vytesává každý rok novou dutinu, a tak vytváří příležitost pro zahnízdění dalších druhů ptáků v následujících letech. Jeden z nich - brhlík lesní (Sitta europaea) zmenšuje vletový otvor pomocí směsi jílu a slin a vytvoří tak směs podobnou betonu. V dutinách hnízdí i lejsek bělokrký (Ficedula albicollis). Doupní ptáci rádi používají i hnízdní budky. Při domácí výrobě ptačí budky je dobré vletový otvor zabezpečit oplechováním, které chrání obyvatele budky před útoky predátorů.
Supi bělohlaví odchovávají své první mládě
Ve voliéře supů bělohlavých (Gyps fulvus fulvus) odchovává jeden z párů své první mládě. Přestože nově sestavený pár spolu od začátku dobře harmonizoval, trvalo čtyři hnízdní sezóny, než se postupně naučil při hnízdění spolupracovat. K úspěšnému odchovu byla zapotřebí i asistence chovatelů, ale je velmi pravděpodobné, že pár bude do budoucna fungovat jako rodiče spolehlivě. Přirozeně odchovaná mláďata pak mohou být v rámci repatriačních programů poskytnuta pro vypuštění do volné přírody. Dění na hnízdě snímá nepřetržitě kamera, takže chovatelé získávají cenné informace o chování ptáků, aniž by je jakkoli rušili. Záběry z líhnutí a krmení mláděte jsou vidět na videu.
Skryté poklady Zoo Ostrava: Tajemní outloni
Jedním ze skrytých pokladů v chovatelském zázemí zoo je i outloň malý (Nycticebus pygmaeus), vzácná asijská poloopice s noční aktivitou, kterého jsme získali v roce 2022. Samec pochází ze Zoo Jihlava a samice ze Zoo Lipsko. Zvířata si padla do oka a už 26. února 2023 samice porodila dvojčata. Samec se do odchovu nijak nezapojuje. Zoo Ostrava se zahájením chovu zapojila do Evropského ex situ programu (EEP) v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) s cílem podpořit jejich chov v lidské péči.
Zoo Ostrava také velmi aktivně podporuje ochranu outloňů v přírodě. V Indonésii je to The Kukang Rescue program (outloň váhavý a outloň sumaterský) a ve Vietnamu aktivity organizace Endanger Primate Rescue Center (outloň malý). Oba tyto programy podporují i všichni návštěvníci zoo prostřednictvím Tří korun ze vstupu.