Mláďata u mangust trpasličích
Ve skupině mangust trpasličích (Helogale parvula) čítajících 24 členů můžete pozorovat pět letošních mláďat – dvě starší z jarního vrhu a tři mladší narozené 7. července. Jarní mláďata už dorostla do velikosti dospělých jedinců. Tyto čilé šelmičky obývají expozici Tsavo pod výběhy afrických zvířat. Venkovní výběh obývají společně s dikobrazy jihoafrickými (Hystrix africaeaustralis).
Mangusty žijí společensky v rodinných skupinách vedených dominantní samicí. Ukrývají se, spí a rodí mláďata ve skalních či zemních dutinách, opuštěných termitištích nebo si vyhrabávají vlastní nory.
Dvě desítky mláďat na safari v Zoo Ostrava
V letošní sezóně se v ostravských výbězích safari narodilo dvacet mláďat, většina z nich ve výběhu Indie. Návštěvníci je a více než 100 dalších zvířat mohou pozorovat během jízdy letním Safari expresem, jehož trasa vede přímo přes výběhy.
Ve výběhu Afrika mohou hosté vidět 3 mláďata antilop losích (Taurotragus oryx) a 2 mláďata vzácných vodušek abok (Kobus megaceros) a také nově sestavené stádo žiraf Rothschildových (Giraffa camelopardalis rothschildi). Ve stádě divokých oslů - onagerů (Equus hemionus) ve výběhu Persie dovádějí 3 hříbata. Ve výběhu Indie doprovázejí stádo vzácných jelenů - barasing (Rucervus duvaucelii) a nilgau (Boselaphus tragocamelus) - po 2 mláďata z každého druhu. Skupina aksisů indických (Axis axis) se rozrostla o 7 letošních mláďat.
Na videu se objevují také jelínek vepří (Hyelaphus porcinus), buvol domácí (Bubalus arnee f. bubalis) a antilopa jelení (Antilope cervicapra).
Mláďata husiček ve výběhu plameňáků
Na výběhu hned za vstupem do zoo upoutá pozornost návštěvníků početné hejno plameňáků kubánských (Phoenicopterus ruber) s mláďaty. Společnost jim dělají husice orinocké (Oressochen jubatus) a husičky vdovky (Dendrocygna viduata). Současné hejno husiček čítá 22 dospělých ptáků. V letošním roce v rákosinách zahnízdily čtyři páry. 3 páry si snůšky inkubovaly přímo ve výběhu. Z první se v průběhu 2. poloviny července vylíhlo 5 mláďat, z druhé a třetí po 10 jedincích. Nejmladší husičky se vyklubaly 28. července. Z vajec z čtvrtého, opuštěného hnízda se v líhni vylíhlo 6 mláďat. Malé husičky jsou, na rozdíl od svých nápadně zbarvených rodičů, hnědé. Hned opouští hnízdo a hledají si potravu – patří mezi tzv. nekrmivá mláďata. Rodiče svá mláďata střeží a vodí za potravou. Husičky v hejnu komunikují pronikavým hvízdavým hlasem.
Saranče pustinná - nový druh v Pavilonu evoluce
Pavilon evoluce obývá přes 400 zvířat v téměř 40 druzích. Nově si můžou návštěvníci prohlédnout skupinu sarančat pustinných (Schistocerca gregaria), tvorů nechvalně známých svou žravostí. V oblasti od severozápadní Afriky po střední Asii hejna čítající desítky milionů jedinců spasou veškerou vegetaci, na kterou při svých přesunech narazí.
Do zoo dorazily dvě samice žirafy Rothschildovy
Ve středu 19. července 2023 byly přivezeny dvě žirafy Rothschildovy (Giraffa camelopardalis rothschildi) z holandského Safariparku v Beekse Bergenu, aby v Ostravě rozšířily nově zakládané chovné stádo. Žirafy vezli zkušení přepravci ze Safari Parku ve Dvoře Králové. Obě samice absolvovaly dlouhou cestu (cca 1200 km) ve speciálním, k přepravě žiraf upraveném přívěsu. Po příjezdu bez problému vystoupily z vozíku přímo do vnitřního boxu v pavilonu. S našimi dvěma žirafami se přes bariéru poznaly už v den příjezdu a v kontaktu s nimi byly i venku. V zoo jsou tak k vidění celkem čtyři žirafy – kromě nových samic ještě další mladá samice a jeden samec. Než si žirafy zvyknou na nové prostředí, Pavilon afrických zvířat zůstane dočasně uzavřen. Žirafy je ale z dálky možné vidět ve venkovních dvorcích, a to z vyhlídek kolem výběhu nebo během jízdy safari expresem. Zoo Ostrava chová žirafy Rothschildovy od roku 1987.