Nový hroší samec v zoo
V minulém týdnu byl z belgické Zoo Antverpy do Zoo Ostrava dovezen nový samec hrocha obojživelného, aby utvořil nový chovný pár se zdejší samicí. První dny pobýval hroší samec v zázemí, aby si postupně zvykal na nové prostředí. Dnes poprvé jej mohou vidět i návštěvníci zoo a přes bariéru se také může seznamovat se svou novou partnerkou. Samec se narodil 1. května 2012 ve francouzském Parc Zoologique d'Amneville. Od roku 2016 pobýval v belgické zoo v Antverpách. Několik dní po příjezdu trávil samec v zázemí pavilonu Tanganika, aby se po transportu uklidnil. Dnes jej chovatelé pustili i do expoziční části, kde jej můžete vidět. Zatím zůstává oddělen od samice bariérami na souši i v bazénu, obě zvířata se ale mohou vidět a pomalu se seznamovat. Kdy dojde k jejich spojení, uvidíme podle vzájemného chování, věříme ale, že do budoucna spolu utvoří harmonizující pár a zapojí se do reprodukce.
Běžci vyběhali 200 tisíc na záchranu ohrožených gibonů!
Celkem 1200 lidí běželo na konci srpna v ostravské zoologické zahradě pro gibony stříbrné. Díky nim zoo pošle na záchranu těchto ohrožených indonéských primátů 200 tis. Kč! Gibon stříbrný žije pouze na ostrově Jáva v Indonésii. V důsledku kácení deštných lesů se přirozené prostředí gibonů neustále zmenšuje a stávají se velice vzácnými. Další hrozbu představuje nelegální obchod se zvířaty, mláďata jsou prodávána na černém trhu jako domácí mazlíčci. Jejich rodiče při obraně mláďat umírají. Ve volné přírodě zbývá okolo 4000 zvířat, početnost populace však nadále klesá. O ochranu těchto jávských gibonů usiluje indonéská iniciativa Coffee and Primate Conservation Project. Pilířem projektu je produkce stínomilné kávy, lesního medu a palmového cukru jako trvale udržitelného a k přírodě šetrného způsobu obživy. Získané finanční prostředky budou použity na vytvoření mobilní ochranářské jednotky přímo na Jávě. Speciálně upravený terénní automobil bude navštěvovat školy a komunity v oblastech výskytu gibonů stříbrných a podporovat vzdělávání a osvětu o ochraně přírody, gibonů a dalších ohrožených zvířat. Ochranářská jednotka bude rovněž propagovat lesní produkty, jako je káva, palmový cukr či med, vyrobené k přírodě šetrným způsobem místními obyvateli. Právě podpora místních komunit v rozvoji jejich živobytí napomáhá chránit gibony stříbrné a další ohrožené jávské primáty žijící v jejich okolí. Zbylou část výtěžku ve výši necelých 50 tisíc korun získá Zoo Ostrava. Video zachycuje atmosféru běhu i poděkování zástupců organice SwaraOwa, která na Jávě koordinuje záchranný projekt Coffee and Primate Conservation Project.
Orlosup bradatý vypuštěný ve Francii
Ostravská samice orlosupa bradatého, která se vylíhla 21. února a byla svými rodiči úspěšně odchována, byla v sobotu 25. května společně s mládětem odchovaným v bulharské stanici Green Balkans vypuštěna ve Francii v oblasti Baronnies v rámci projektu GYPCONNECT. Cílem tohoto projektu je propojit obnovenou alpskou a ještě původní pyrenejskou populaci orlosupů bradatých. Obě mláďata byla vybavena vysílačkou, takže je možné sledovat jejich pohyb. Samice je v pořádku a už dobře létá. Zatím se zdržuje poblíž místa vypuštění, pouze dvakrát zaletěla do hor ve Vercors. Pravidelně přilétá na krmiště kontrolované francouzskými kolegy. Je odvážná – od potravy odhání supy bělohlavé a supy hnědé.
Třetí mládě binturonga
V zoo se narodilo v půlce července v pořadí třetí mládě binturonga. První týdny života trávilo v bezpečí budky, nyní už se odvážně vydává na průzkum dalších prostor. Nový přírůstek u největší cibetkovité šelmy mohou návštěvníci vidět v pavilonu indických zvířat. Matka mláděte v předešlých letech úspěšně odchovala už dvě mláďata. První se narodilo na konci roku 2016, druhé zkraje roku 2018. Tentokrát porodila mláďata tři (17. července), ale dvě z nich uhynula krátce po porodu. Třetí mládě prospívá a v tuto chvíli už je velká naděje, že bude matkou úspěšně odchováno. Zatím ještě neznáme jeho pohlaví, jelikož nechceme nijak narušovat přirozenou péči o mládě. Z tohoto důvodu je i přístup přímo k expozici v pavilonu omezen, protože vysoký počet návštěvníků, který k nám v letních měsících míří, samici trochu znervózňoval. Věřím ale, že lidé budou mít pro toto omezení pochopení, úspěšný a nerušený odchov mláděte je pro nás velmi důležitý a prioritní. Nicméně trpěliví návštěvníci mohou mládě i tak zahlédnout.
Slovanští bohové v zoo
Na Cestě vody je nově umístěno několik dřevěných soch slovanských bohů jako připomínka toho, že naši předci zakládali osady a vesnice poblíž vodních toků. Ty sloužily lidem nejen k obživě, ale i jako důležité dopravní spojnice – hlavně pro směnný obchod. Slovanští bohové a symboly s nimi spojené mají často různá vyobrazení a ztvárnění. Shodné jsou jen drobnosti jako např. jablko, roh hojnosti, zbraň apod. Pro Slovany nebylo přesné vyobrazení důležité. Důležitější byly schopnosti božstva, jejich um, síla a ochota podělit se o ně s těmi, kdo je uctívali. Návštěvníci v zoo najdou Peruna, Živu, Svantovíta, Svaroga, Ladu a Kolovrata.