Speciální kontejner umístěný ve výběhu slonů pomůže s tréninkem mladého samce na transport.
Mladý samec slona indického (Elephas maximus) postupně dorůstá do věku, kdy by v přírodě opustil rodné stádo a našel si nějakou skupinu sloních samců. Proto jej v následujících měsících čeká příprava na převoz do jiné zoologické zahrady doporučené koordinátorem pro slony v rámci Evropského ex situ Programu (EEP). Aby zvířata (nejen sloni) zvládla transport co nejvíce v pohodě a bez zbytečného stresu, připravují je chovatelé na změnu pomocí tréninku. Za tímto účelem byl do venkovního výběhu umístěn speciální kontejner.
Biodiverzita Zoo Ostrava: Návštěva nejbarevnějších ptačích druhů
Po celý minulý měsíc navštěvovalo jedno z mnoha krmítek v Zoo Ostrava hejno pestře zbarvených ptáků: hýl obecný (Pyrrhula pyrrhula), sýkora koňadra (Parus major), pěnkava obecná (Fringilla coelebs), strakapoud velký (Dendrocopos major), stehlík obecný (Carduelis carduelis). U zmíněných druhů kromě sýkory koňadry je velmi dobře patrný pohlavní dimorfizmus, kdy samci a samice jsou zbarveni odlišně, byť u strakapoudů se jedná pouze o přítomnost červené skvrny na zátylku.
Zoo Ostrava se přidá k iniciativě upozorňující na důsledky neukázněného chování návštěvníků
V reakci na loňský tragický úhyn březí losice, kterou návštěvníci zabili podáním nevhodné potravy, zveřejnila Zoo Hluboká video upozorňující na neukázněné chování návštěvníků zoologických zahrad, které může mít pro zvířata často fatální následky. Hlas i tvář videu propůjčil herec Karel Roden. K iniciativě Zoo Hluboká se připojila kromě jiných také Zoo Ostrava, která se také potýká s návštěvníky porušující zákaz krmení zvířat a bohužel i s jeho neblahými důsledky.
Video připravené Zoo Hluboká:
První odchovaní jeřábi bělošíjí před cestou do zoo v Belgii.
V červnu 2023 roku se vylíhla první mláďata jeřábů bělošíjích (Grus vipio) v 16 leté historii chovu tohoto druhu v Zoo Ostrava. Povyrostlá mláďata se od svých rodičů už liší pouze zbarvením (chybí jim červená skvrna na tvářích). V uplynulé sezóně byla mláďata tohoto vzácného ptačího druhu odchována pouze ve čtyřech evropských zoo. V polovině ledna na doporučení koordinátora oba mladí samci v rámci Evropského chovného programu byli převezeni do zoo v Belgii. Chovný pár se totiž potřebuje připravit na novou hnízdní sezónu, která začíná tokem už v polovině února.
Biodiverzita v Zoo Ostrava: Teď je správný čas, kdy je potřeba přírodě pomoci
Video zachycuje volně žijící zvířata v přírodním areálu Zoo Ostrava. V zimě, zvláště v období mrazů a sněhové pokrývky, mají ptáci problém najít přirozenou potravu, a proto jim pomáháme vhodným přikrmováním. Krmítka štědře zásobená semínky a kusy loje přilákají jak obvyklé druhy (sýkory koňadry, sýkory modřinky, strakapoudi a brhlíci), tak i druhy méně časté, jako jsou např. červenky a pěnkavy. Kos černý si na zemi pochutnává na jablkách. Draví ptáci jsou přikrmováni čerstvými zbytky masa. Lišky si díky bystrým smyslům dokážou vyčenichat potravu, např. uhynulé zvíře i pod půlmetrovou vrstvou sněhu a vyhrabat si je.