11 mláďat hulmanů v 11 měsících
U hulmanů posvátných se v průběhu posledních 11 měsíců narodilo 11 mláďat. Celkem skupina čítá 23 členů, a je tak největší chovnou skupinou těchto primátů na světě (mimo Indii). Hulmani jsou k vidění v expozici Čitván, kde obývají velký přírodní výběh společně s medvědy ušatými. Tento prostor podněcuje u zvířat přirozené chování a zajišťuje tak jejich větší pohodu. Vzrostlé stromy slouží obratným opicím nejen ke šplhání, ale coby listožravcům i jako přirozený zdroj potravy. Do početné skupiny sociálně žijících primátů se chovatelé snaží zasahovat jen minimálně, aby mezi zvířaty nenarušovali přirozené vazby a chování. A právě to je důležitý předpoklad pro úspěšné fungování skupiny i odchovy mláďat. O všechna narozená mláďata příkladně pečují jejich matky. A to i přesto, že některé ze samic jsou prvorodičky, které nemusejí svou mateřskou roli napoprvé zvládnou. Samice primátů nemají péči o mláďata vrozenou, ale učí se jí pozorováním starších samic ve skupině a také zapojováním do odchovu mladších sourozenců i dalších mláďat. K získání cenných zkušeností měly mladé hulmaní samičky mnoho příležitostí a zúročují je při odchovu svých prvních potomků. Nejstarší mládě přišlo na svět 11. prosince 2018, nejmladší se narodilo 10. října 2019. Je mezi nimi šest samečků a čtyři samičky. Pohlaví naposledy narozeného mláděte chovatelé zatím neznají.
Tři mladí výři ze zoo byli vypuštěni do přírody
Ostravská zoologická zahrada je dlouhodobě zapojena do ochrany ohrožených druhů naší přírody. Od roku 1995 bezplatně poskytla více než 600 v zoo odchovaných mláďat pro vypuštění do volné přírody, čímž pomáhá posilovat divoké populace těchto druhů. Ve spolupráci se Záchrannou stanicí v Bartošovicích pravidelně vypouští sovy pálené a sýčky obecné, letos to byli i tři mladí výři velcí. Všichni tři mají vysílačku, takže je možné sledovat, jak se sovám daří a kam až létají.
Nový hroší samec v zoo
V minulém týdnu byl z belgické Zoo Antverpy do Zoo Ostrava dovezen nový samec hrocha obojživelného, aby utvořil nový chovný pár se zdejší samicí. První dny pobýval hroší samec v zázemí, aby si postupně zvykal na nové prostředí. Dnes poprvé jej mohou vidět i návštěvníci zoo a přes bariéru se také může seznamovat se svou novou partnerkou. Samec se narodil 1. května 2012 ve francouzském Parc Zoologique d'Amneville. Od roku 2016 pobýval v belgické zoo v Antverpách. Několik dní po příjezdu trávil samec v zázemí pavilonu Tanganika, aby se po transportu uklidnil. Dnes jej chovatelé pustili i do expoziční části, kde jej můžete vidět. Zatím zůstává oddělen od samice bariérami na souši i v bazénu, obě zvířata se ale mohou vidět a pomalu se seznamovat. Kdy dojde k jejich spojení, uvidíme podle vzájemného chování, věříme ale, že do budoucna spolu utvoří harmonizující pár a zapojí se do reprodukce.
Běžci vyběhali 200 tisíc na záchranu ohrožených gibonů!
Celkem 1200 lidí běželo na konci srpna v ostravské zoologické zahradě pro gibony stříbrné. Díky nim zoo pošle na záchranu těchto ohrožených indonéských primátů 200 tis. Kč! Gibon stříbrný žije pouze na ostrově Jáva v Indonésii. V důsledku kácení deštných lesů se přirozené prostředí gibonů neustále zmenšuje a stávají se velice vzácnými. Další hrozbu představuje nelegální obchod se zvířaty, mláďata jsou prodávána na černém trhu jako domácí mazlíčci. Jejich rodiče při obraně mláďat umírají. Ve volné přírodě zbývá okolo 4000 zvířat, početnost populace však nadále klesá. O ochranu těchto jávských gibonů usiluje indonéská iniciativa Coffee and Primate Conservation Project. Pilířem projektu je produkce stínomilné kávy, lesního medu a palmového cukru jako trvale udržitelného a k přírodě šetrného způsobu obživy. Získané finanční prostředky budou použity na vytvoření mobilní ochranářské jednotky přímo na Jávě. Speciálně upravený terénní automobil bude navštěvovat školy a komunity v oblastech výskytu gibonů stříbrných a podporovat vzdělávání a osvětu o ochraně přírody, gibonů a dalších ohrožených zvířat. Ochranářská jednotka bude rovněž propagovat lesní produkty, jako je káva, palmový cukr či med, vyrobené k přírodě šetrným způsobem místními obyvateli. Právě podpora místních komunit v rozvoji jejich živobytí napomáhá chránit gibony stříbrné a další ohrožené jávské primáty žijící v jejich okolí. Zbylou část výtěžku ve výši necelých 50 tisíc korun získá Zoo Ostrava. Video zachycuje atmosféru běhu i poděkování zástupců organice SwaraOwa, která na Jávě koordinuje záchranný projekt Coffee and Primate Conservation Project.
Orlosup bradatý vypuštěný ve Francii
Ostravská samice orlosupa bradatého, která se vylíhla 21. února a byla svými rodiči úspěšně odchována, byla v sobotu 25. května společně s mládětem odchovaným v bulharské stanici Green Balkans vypuštěna ve Francii v oblasti Baronnies v rámci projektu GYPCONNECT. Cílem tohoto projektu je propojit obnovenou alpskou a ještě původní pyrenejskou populaci orlosupů bradatých. Obě mláďata byla vybavena vysílačkou, takže je možné sledovat jejich pohyb. Samice je v pořádku a už dobře létá. Zatím se zdržuje poblíž místa vypuštění, pouze dvakrát zaletěla do hor ve Vercors. Pravidelně přilétá na krmiště kontrolované francouzskými kolegy. Je odvážná – od potravy odhání supy bělohlavé a supy hnědé.