Půltuctu mláďat u vzácných vodušek abok
Stádo vzácných vodušek abok se od začátku roku rozrostlo o půltucet mláďat a čítá celkem 15 členů. Mláďata přišla na svět během února. Jako první se 8. února narodil sameček, pak čtyři samičky (14., 15., 17. a 22. února) a poslední 23. opět sameček. Vzhledem k tomu, že vodušky abok jsou velmi plachá zvířata, byl nějakou dobu uzavřen i Pavilon afrických zvířat. Nyní už ale všichni pobývají často i ve venkovním výběhu, který obývají také antilopy losí a skupina pštrosů dvouprstých. Kromě šesti mláďat a jejich matek tvoří stádo chovný samec a dvě mladé samičky.
V zoo se narodilo mládě šimpanze
V pátek 28. února se v zoo narodilo mládě šimpanze hornoguinejského. Jedná se o první mládě vzácného lidoopa, které přišlo na svět v Pavilonu evoluce. Porodila jej 15letá samice. Přestože se jedná o prvorodičku, o svého potomka se pečlivě stará. Kvůli zachování klidu novopečené matce při odchovu mláděte bude pavilon otevřen v omezeném režimu, v případě nutnosti zcela uzavřen návštěvníkům. Rovněž celá šimpanzí skupina potřebuje čas, aby si na nového člena zvykla. Prosíme tedy návštěvníky o pochopení a trpělivost. Jedná se o vzácné mladě kriticky ohroženého primáta. V loňskem roce se v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) narodilo pouze sedm mláďat.
Mláďata u zoborožců kaferských
V pavilonu afrických zvířat probíhá odchov dvou mláďat zoborožců kaferských. První mládě se vylíhlo 11. ledna a druhé 15. ledna. Zoborožci běžně odchovají jedno mládě, i když samice snáší obvykle dvě vejce. Chovatelé proto v prvních dnech po vylíhnutí malinko asistují, aby se zvýšila šance na odchov obou mláďat. Mláďata se líhnou s několikadenním rozestupem, takže by hrozilo, že starší a silnější mládě, které může být i výrazně větší, by se více prosazovalo při krmení, a mladší by strádalo. Asistence chovatelů spočívá v tom, že zpočátku mláďata pod matkou střídají, a jakmile jsou mláďata dostatečně velká a vidí, jsou podložena k matce obě a odchov dále probíhá už jen za účasti rodičů. Nicméně ještě dalších několik dní jsou mláďata pravidelně kontrolována. Aby měl chovný pár dostatek klidu na odchov potomků, je umístěn v zázemí pavilonu, kde jej neuvidíte. V expoziční části ale můžete pozorovat čtyři mláďata z minulých let. Stáří mláďat lze odhadnout podle vybarvenosti lysé kůže kolem očí a u kořene zobáku. U dospělých jedinců je výrazně červená, u mladých ptáků je zpočátku kůže šedá, postupně začne růžovět až nakonec zčervená.
Pestrá příroda Papuy v zoo
Přestože venku stále ještě vládne chladnější počasí, můžete se i v tomto období v ostravské zoologické zahradě pořádně zapotit. A to když navštívíte některý z tropických pavilonů, například pavilon Papua – největší akvaterarijní komplex v zoo. Pavilon Papua byl otevřen v roce 2011. Toto expozičně-chovatelské zařízení návštěvníkům přibližuje tropickou přírodu ostrova Papua-Nová Guinea a představuje tamní ohrožené druhy zvířat i život původních papuánských kmenů. K vidění je zde přes 20 druhů živočichů – zástupců plazů, ryb i bezobratlých. Žije zde i jediný zástupce žraloků v zoo. Pavilon je rozdělen do čtyř velkých akvaterárií znázorňující jednotlivé biotopy papuánské přírody. V roce 2018 zde přibylo páté akvaterárium, které je umístěno v průchodu do navazující Voliéry Papua. V tomto prostoru jsou nainstalovány také informační tabule a vitrínky se dvěma soškami Bílých slonů. Jedná se o ocenění za chovatelské úspěchy, které se v pavilonu Papua udály. Konkrétně za odchovy varana papuánského a žralůčka okatého. Nejsou to ale jediné druhy, které se v pavilonu úspěšně rozmnožují. Patří k nim i tilikvy obrovské a dlouhokrčky Siebenrockovy. Pravidelné odchovy obyvatel ostravské Papuy tak dokazují, že podmínky pro náročný chov zejména plazů zde byly vytvořeny správně.
Jeřábi tančí po polích i v Zoo Ostrava
Neobvykle teplá zima se pozvolna chýlí ke konci. Ptáci, kteří se vyhnuli strastem daleké cesty a namísto pravidelné migrace zůstali raději v místech svého hnízdiště, na tom, jak se zdá, vydělali. Jedná se například o pěvušky, drozdy či červenky. A nově také o jeřáby popelavé (Grus grus), jejichž zimování u nás bylo ještě před 10 lety raritou. V současnosti zimuje více než 100 jeřábů na několika místech naší republiky. Poprvé se nám daří podrobné chování zimujících jeřábů také sledovat díky jeřábovi označenému vysílačem od Zoo Ostrava, který tráví zimní měsíce v teplém Polabí. Tento jeřáb v letošním roce již završí třetí rok života a to je také doba, kdy si obvykle tito majestátní ptáci začínají hledat partnera a vhodnou lokalitu k hnízdění. Na stavbě hnízda i výchově potomstva se podílejí oba partneři. K upevnění párových svazků využívají mimo jiné tzv. tanec, což je velice složitý sled různých pohybů prováděný synchronizovaně oběma partnery. Souznění páru je pak stvrzeno duetovým voláním, které je za dobrých podmínek slyšitelné i na několik kilometrů. Tance jsou pro každý druh jeřábů specifické. Tanec jeřába bělošíjího (Antigone vipio), který v tomto období můžeme pozorovat v ostravské zoo, je poněkud odlišný od tance našeho jeřába popelavého, který bude v následujících týdnech možná probíhat i na Kozmických ptačích loukách nedaleko Ostravy.