V zoo se rozmnožily létající ryby sekernatky dlouhoploutvé – pravděpodobně se jedná o světový unikát
Uplynulý rok přinesl akvaristům v naší zoo celou řadu výjimečných odchovů. V mnoha případech šlo o ohrožené a vzácně chované druhy, paradoxně největší radost ale chovatelům udělala poměrně běžná akvarijní rybička – sekernatka dlouhoploutvá. Tato jihoamerická rybka se chová v akváriích po celém světě, vesměs se však jedná o zvířata odchycená v přírodě. Odchov se pravděpodobně doposud nikomu nezdařil. O to větší radost z něj v zoo mají. Sekernatky dvouploutvé (Thoracocharax stellatus) obývají v Zoo Ostrava akvárium v pavilonu Malá Amazonie. Jedná se o menší ryby s nápadně vyklenutým hrudníkem a mohutnými prsními ploutvemi, pomocí nichž při úleku dokážou vyskočit ven z vody a „uletět“ například před predátorem. Rovný hřbet a ústa směřující nahoru napovídají, že se sekernatky zdržují těsně pod hladinou, kde sbírají hmyz spadený do vody. I v akváriu je proto důležité jim nabízet podobnou potravu. Osm vybraných jedinců jsme několik měsíců připravovali v chovatelském zázemí a podařilo se nám vyladit potravu, vodu i zařízení nádrže tak, že jsme se dočkali opakovaných výtěrů a odchovali jsme více než dvě stovky mláďat. Celý průběh odchovu včetně bizarní tvarové transformace rostoucího potěru jsme zdokumentovali a následně publikovali v celosvětově nejprestižnějším akvaristickém časopise. Ačkoliv je sekernatka dlouhoploutvá všeobecně známá ryba, její odchov je skutečně unikátní.
Přednáška v zoo: Luskouni - nejpašovanější savci světa
Dnešní přednáška v rámci cyklu Zajímavosti ze světa zoologie Vám představí méně známou, ale velmi zajímavou skupinu zvířat – luskouny. Tito savci, jež mají pokryté tělo šupinami, patří bohužel k nejohroženějším skupinám živočichů na světě. Jejich šupiny jsou totiž předmětem nelegálního obchodování. V návaznosti na Světový den luskounů, který letos připadl na 20. února, a při příležitosti dnešního Světového dne divoké přírody Vám tyto živočichy a jejich kritickou situaci ve volné přírodě představí dnešní online přednáška Kateřiny Holubové. Dozvíte se mimo jiné i o novém záchranném programu podporovaném Zoologickou zahradou a botanickým parkem Ostrava na ochranu luskouna ostrovního (Manis javanica) v Indonésii, nazvaný Trenggiling Conservation Program (trenggiling je indonéský výraz pro luskouna). .
Prasata v Zoo Ostrava
O prasatech panují některé nelichotivé mýty, zejména stran čistoty, přitom se ale jedná o čistotná a také velmi inteligentní zvířata. Někdo dokonce chová vybraná domácí plemena jako domácí mazlíčky. Od roku 1972 se také slaví Národní den prasat, který připadá na 1. března. V Zoo Ostrava chovány byby v průběhu času chovány tři druhy prasat a tři domácí plemena: prase divoké – chov od 1974 do 2005, štětkoun kamerunský – chov od 2012 do 2020, prase visajánské – chov od 2012 dosud, prase domácí vietnamské – chov od 1994 do 2011, prase domácí mangalica – chov od 2010 dosud a prase domácí přeštické – chov od 2010 dosud. Ta součásně chovaná zachycuje video.
Jeřábi na zimu nově zůstávají doma, neodradily je ani letošní mrazy
Jeřábi popelaví právě teď znovu obsazují svá hnízdiště. Někteří se vracejí z velké dálky – ze Španělska či Francie, kde trávili zimu. Jiní to mají naopak blízko, protože v posledních letech zimují v České republice. To je v chování těchto ptáků nový trend, který zaznamenali ornitologové v rámci projektu Jeřábí život. Tento projekt díky podpoře Zoo Ostrava dlouhodobě sleduje migrační trasy jeřábů popelavých a změny v jejich migračním chování. Jedním ze zásadních zjištění je skutečnost, že vývoj klimatických podmínek v Evropě vede k tomu, že ne všichni jeřábi migrují na zimní měsíce do zahraničí, ale někteří u nás již tráví i celou zimu. Zajímavé je, že je neodradily ani letošní mrazy a vysoká sněhová pokrývka.
Hroši v Zoo Ostrava
Převlečená velryba nebo říční kůň? V obou případech je řeč o hroších. Dnes mají tato majestátní zvířata svůj den a připomíná si ho rovněž ostravská zoologická zahrada, která hrochy chová více než 50 let, 15 let řídí jejich chov v Evropě a hroch je i jejím erbovním zvířetem. Video zachycuje současnou rodinu hrochů v naší zoo. Více se o (nejen ostravských) hroších můžete dozvědět v novinkách nebo na facebookovém profilu zoo.