Malá Amazonie
Malá Amazonie prošla v minulých letech rekonstrukcí, jejímž výsledkem je nejen obnova pavilonu, ale také jeho rozšíření o panoramatické akvárium objemu 4220 l a díky němu o několik zástupců třídy paprskoploutvých ryb (Actinopterygii). Mezi nimi hraje velice významnou roli drobná rybka z povodí Rio Negro a horního toku Orinoka. Tato úchvatně zbarvená hejnová tetra - neonka červená (Paracheriodon axelrodi) dobyla srdce mnoha velkých i malých domácích chovatelů. To, co lze obdivovat v Zoo Ostrava, je však velikost hejna tohoto druhu (přibližně 800 jedinců) pohybujících se ve spleti naplaveného dřeva. Celkový dojem tak s troškou fantazie musí navodit pocit vzrušující výpravy do tajuplné Amazonie. A o tom, že obyvatelé Amazonie jsou skutečnými skvosty živočišné říše, svědčí už jen české názvy některých druhů – vedle neonky je to panceřníček smaragdový (Brochis splendens) nebo perleťovka démon (Satanoperca daemon). Možná stojí za to uvést několik velice zajímavých NEJ pavilonu Malá Amazonie:
NEJmenší pavilon v Zoo Ostrava. Tímto titulem se může pyšnit právě Malá Amazonie. Na ploše necelých 50 m2 však lze spatřit největší biodiverzitu, jakou naše zoo nabízí. Od pavouka po savce, od žáby k parybě. A celkem dvacet druhů zvířat není do budoucna ještě počet konečný…
NEJvíce zvířat v jediném pavilonu! Počtem téměř 1000 jedinců různých druhů jde o nejobydlenější pavilon. S nadsázkou by se dalo říci, že kdo viděl Malou Amazonii, ten viděl čtvrtinu všech zvířat chovaných v Zoo Ostrava!
NEJohroženější drápkatá opice! Spolu s lvíčkem černolícím je v Malé Amazonii chovaný tamarín pinčí (Saguinus oedipus) v přírodě kriticky ohrožený druh. Je také jediným zástupcem novosvětských primátů v Zoo Ostrava, přesněji zástupcem skupiny ploskonosých opic (Platyrrhini).
NEJjedovatějším živočichem v Zoo Ostrava je „šípová“ žába pralesnička strašná (Phyllobates terribilis). Není však zdaleka jediná. Toxičtí jsou také pralesnička azurová (Dendrobates tinctorius), trnucha skvrnitá (Potamotrygon motoro), sklípkan korálkový (Acanthoscurria geniculata) a sklípkan pevný (Megaphobema robustum). Naštěstí pralesničky v chovech svou jedovatost ztrácejí, což je způsobeno odlišnou potravou těchto žab v lidské péči.
Věříme, že si tu každý najde to své NEJ…