Pavilon pro hrochy prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která zcela změnila jeho podobu, ale hlavně přispěla k výrazným úsporám vody a energií. Součástí pavilonu je expozice Noční Tanganika.
Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) stráví ve vodě až 18 hodin denně. Ozývá se výrazným chrochtavým hlasem. Nedávno bylo zjištěno, že umí vydávat a poslouchat zvuky dokonce i pod vodou. Z vody vylézá většinou jen za potravou, a to po setmění. Není příliš náročný, sežere i velmi nekvalitní trávu (40-60 kg za den). Naše hrochy jsme nikdy nevážili, ale maximální hmotnost samců se udává až 2 tuny.
Od roku 2004 se stal hroch erbovním zvířetem Zoo Ostrava a nahradil tak rysa ostrovida, který byl v logu od r. 1970, a ve znaku jej má hned několik dalších organizací. Původní logo souviselo s dřívější činností zoo, kdy se v letech 1970 - 92 významnou měrou podílela na znovuvysazení rysa ostrovida do volné přírody. Aby tedy nedocházelo k záměně loga, bylo navrženo nové. Hrocha jsme vybrali, protože se chová už jen v Ostravě a v Praze. Je tedy pro naši zahradu zvířetem typickým.
V r. 2006 byla Zoo Ostrava pověřena sestavováním a vydáváním Evropské plemenné knihy (ESB) hrochů obojživelných. Tento soupis všech hrochů chovaných v evropských zoo, včetně jejich předků, pak vydává od r. 2007.
Pavilon obývá také skupinka vzácných krokodýlů štítnatých (Mecistops cataphractus). Mladí krokodýli měří okolo dvou metrů, v budoucnu mohou dorůst až do délky čtyř metrů. Tento druh je specializovaným lovcem ryb, k čemuž má uzpůsobené prodloužené čelisti (podobně jako gaviálové nebo tomistomy, se kterými však nejsou blíže příbuzní). Ve skutečnosti však krokodýli uloví zdravou rybu ve volné vodě jen s velkými obtížemi, což nám umožňuje s nimi společně chovat i endemické druhy ryb z jezera Tanganika. Jejich kořistí se většinou stávají nemocní či jinak oslabení jedinci, a tak stejně jako šelmy či další predátoři působí jako tzv. zdravotní policie a pomáhají v přírodě udržovat zdravou populaci ryb.
Kostra hrocha
V zadní části pavilonu je nainstalována kostra hrocha, která představuje anatomii erbovního zvířete Zoo Ostrava z trochu jiné stránky. Dle našich informací není kompletní kostra tak známého zvířete vystavena v žádné veřejně dostupné instituci v České republice.