Výukové programy
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava se vedle svého poslání přispět k biologické rozmanitosti věnuje aktivně i vzdělávací a výchovné činnosti v rámci EVVO.
Zoo Ostrava nabízí širokou škálu výukových programů, soutěží, přednášek a dalších aktivit pro děti všech věkových kategorií (děti předškolního věku, žáci ZŠ, studenti SŠ a VŠ), a to v průběhu téměř celého roku. Programy doplňují a rozšiřují výuku prvouky, přírodovědy, biologie, ekologie...
Organizační pokyny
- Programy je nutno objednat, alespoň 14 dní předem prostřednictvím formuláře níže (pro potřeby projektu OKAP použijte formulář označený OKAP) mailem na vyuka@zoo-ostrava.cz. Pokud neobdržíme objednávkový formulář se všemi vyplněnými náležitostmi, nelze program realizovat. Obratem (nejdéle do týdne) obdržíte potvrzení přijetí objednávky a termínu výukového programu.
- Výukové programy probíhají od září do července, a to pouze v pracovní dny. V průběhu měsíce srpna výukové programy NEREALIZUJEME.
- Začátek programu je v 9:30 nebo v 10:45. SOUBĚŽNĚ mohou být realizovány pouze TŘI, a to ROZDÍLNÉ programy. Prosíme o dochvilnost, v případě zdržení většího než 15 minut nelze program uskutečnit.
- Program je určen pro jednu třídu (max. 30 žáků).
- Délka programu je individuální podle věku a zájmu žáků (obvykle 45-60 (respektive 120) min).
- Výuka probíhá dle anotace programu - v učebně zoo (učebna nad restaurací Saola nebo výukové centrum), v pavilonech, nebo venku, a to za každého počasí.
- Žáci zaplatí pouze vstup do zoo, výukové programy jsou ZDARMA. Učitelé mají vstup zdarma (1 dospělý na 15 žáků, 1 dospělý na 10 dětí předškolního věku).
- Programy probíhají za účasti pedagoga (pedagogů) a bez přítomnosti rodičů.
- Pro další informace volejte 596 243 183 (výukové centrum).
NEPŘEHLÉDNĚTE >> Orientační tabulka volných termínů výukových programů
(bohužel jsme zjistili, že prohlížeč Internet Explorer nezobrazuje odkaz na orientační tabulku volných termínů korektně, pokud jej tedy výše nevidíte, využijte prosím např. Mozillu Firefox nebo pište na vyuka@zoo-ostrava.cz, odkaz vám zašleme)
Přehled výukových programů
Programy pro předškoláky (5-6 let) a 1. stupeň ZŠ
Programy pro 2. stupeň ZŠ a SŠ
Speciální programy pro SŠ a gymnázia
Programy pro předškoláky (5-6 let) a 1. stupeň ZŠ
PROGRAMY PRO PŘEDŠKOLÁKY JSOU URČENY DĚTEM, JEJICHŽ VĚK JE MINIMÁLNĚ 5 LET. Programy nelze uskutečnit s mladšími dětmi.
Celoroční programy - od září do června
OPICE - seznámení s našimi nejbližšími příbuznými. Program probíhá v učebně.
SLONI - seznámení s chobotnatci, zvláštnostmi jejich těla a zajímavostmi z jejich života. Program probíhá v pavilonu/venku.
ŠELMY V ZOO - seznámení s nejznámějšími zástupci šelem, poznání úlohy šelem v přírodě a jejich ohrožení. Program probíhá venku.
ZE ŽIVOTA ZVÍŘAT - seznámení se s různými zástupci zvířat za pomoci mnoha názorných pomůcek a zamyšlení se nad jejich ohrožením a významem zoologických zahrad. Program probíhá v učebně.
Podzim - září, říjen, listopad
PODZIMNÍ JEŽKOVÁNÍ - hravé povídání o prvním roce v životě ježka, přípravě na přezimování, jak ježkům (ne)pomáhat. Program probíhá v učebně.
LES VŠEMI SMYSLY - prožití lesa různými smysly, seznámení s pobytovými znaky zvěře, lesními rostlinami a zvířaty. Program probíhá venku.
ZVÍŘATA NAŠÍ PŘÍRODY - seznámení se zástupci fauny ČR v různých typech prostředí, jejich způsobem života a příčinami ohrožení. Program probíhá v učebně.
ZVÍŘECÍ JÍDELNÍČEK - objasnění významu potravního řetězce, seznámení s adaptací zvířat k přijímání potravy, seznámení s jídelníčkem zvířat v zoo. Program probíhá v učebně.
Jaro - březen, duben, květen, červen
AFRICKÁ ZVÍŘATA - seznámení s vybranými africkými zvířaty a zajímavostmi o nich. Program probíhá v pavilonu/venku.
LES VŠEMI SMYSLY - prožití lesa různými smysly, seznámení s pobytovými znaky zvěře, lesními rostlinami a zvířaty. Program probíhá venku.
MLÁĎATA V ZOO - poznání, že o mláďata se nemusí vždy starat jen samice a co taková péče o mláďata ve zvířecí říši obnáší. Program probíhá venku.
NA MOTÝLÍCH KŘÍDLECH - program je vhodný především pro mladší žáky (do 3. třídy). Je zaměřen na poznání života, ohrožení a ochrany motýlů hravou a zábavnou formou. V průběhu programu se děti naučí popsat stavbu těla motýla, jeho životní cyklus a to, jak ohroženým motýlům pomoci. Program probíhá v učebně.
Programy pro 2. stupeň ZŠ a SŠ
Celoroční programy - od září do června
CITES – POCHYBNÉ SUVENÝRY - seznámení se s úmluvou CITES. Proč lidé CITES mají a používají a jaký má dopad na náš běžný život. Vysvětlení významu úmluvy v boji proti obchodu se zvířaty. Společné hledání možností jednání jedince ve prospěch ohrožených druhů zvířat v souladu s CITES. Program probíhá v učebně. Délka programu je cca 120-150 minut.
EVOLUCE - program je vhodný pro starší žáky (od 8. třídy výše): program vede žáky k pochopení základních otázek evoluce. Vysvětluje, jak evoluce probíhá a proč zřejmě probíhá. Program probíhá v učebně.
OHROŽENÁ ZVÍŘATA A VÝZNAM ZOO – pochopení významu zoologických zahrad jako míst usilujících o záchranu ohrožených druhů zvířat. Program probíhá v učebně.
PRIMA PRIMÁTI – seznámení s našimi nejbližšími příbuznými. Program probíhá v učebně.
SLONÍ ŽIVOT - seznámení s chobotnatci, zvláštnostmi jejich těla a zajímavostmi z jejich života; ohrožení slonů. Program probíhá v pavilonu/venku.
ŠELMY – seznámení se skupinou šelem a pochopení její nezastupitelné úlohy v přírodě; ohrožení šelem. Program probíhá v učebně.
ZVÍŘATA V OHROŽENÍ - seznámení se s příčinami a důsledky ohrožení zvířat ve světě, jejich ochranou. Poznání významu moderních zoologických zahrad pro tyto druhy (příklady záchranných programů, in-sitové aktivity zoo ve světě). Společné hledání odpovědi na otázku „co pro nápravu mohu udělat já?“. Program probíhá v učebně. Délka programu je cca 120-150 min.
Podzim - září, říjen, listopad
DOMA V EVROPĚ – seznámení se zástupci evropské fauny, s problematikou zavlečení nepůvodních druhů a ohrožením druhů původních. Představení záchranných a repatriačních projektů a zapojení Zoo Ostrava do ochrany přírody. Program probíhá v učebně.
VÝPRAVA DO AMERIKY – seznámení se zvířaty Severní a Jižní Ameriky, vliv evropských přistěhovalců na přírodu Severní Ameriky. Program probíhá v učebně.
Zima - prosinec, leden, únor
VÝPRAVA DO AUSTRÁLIE – seznámení s kontinentem Austrálie a unikátností jeho fauny, problematika nepůvodních druhů. Program probíhá v učebně.
Jaro - březen, duben, květen, červen
OBOJŽIVELNÝ NENÍ JEN HROCH – seznámení se skupinou obojživelníků, upozornění na jejich celosvětové ohrožení a možnosti ochrany. Program probíhá v učebně.
PLAZI - přispění k pozitivnímu nahlížení na plazy, zejména na některé zástupce této skupiny, novinky a zajímavosti o těchto živočiších. Program probíhá v učebně.
PUTOVÁNÍ VODY - pochopení, jak málo vody z celkového objemu na Zemi máme k dispozici a co se s ní děje po opuštění domácnosti. Program probíhá venku.
VÝPRAVA DO AFRIKY – seznámení se zvířaty Afriky dle vegetačních pásem, objevování černého kontinentu, ochrana. Program probíhá v učebně.
VÝPRAVA DO ASIE – seznámení s ohrožením oblasti s jednou z největších biodiverzit na světě – s problematikou jihovýchodní Asie. Program probíhá v učebně.
Speciální programy pro SŠ a gymnázia
Nekteré výukové programy pro střední školy a gymnázia mohou trvat déle - až 90 minut.
Celoroční programy - od září do června
ETOLOGIE - pochopení významu etologie a využití poznatků o chování zvířat v zoologických zahradách. Program probíhá venku.
JE LIBO ŽELVÍ POLÍVKU? - seznámení studentů s úmluvou CITES (obchodování ohroženými druhy živočichů a rostlin), pytláctvím, jak se správně chovat jako turista a spotřebitel. Program probíhá v učebně.
MÁ MĚ RÁD, NEMÁ MĚ RÁD aneb Sexuální výchova u zvířat - seznámení se způsobem reprodukce vybraných druhů zvířat na příkladech zvířat chovaných v Zoo Ostrava. Program probíhá venku.
ZVÍŘATA ŠETŘÍ ENERGIÍ - uvědomění si, čím vším jsou nás schopna zvířata inspirovat k šetrnějším postupům a spořivějšímu životu. Program probíhá v učebně.
Objednávkový formulář ( 0.03 MB ) OKAP - objednávkový formulář ( 0.12 MB )